WCAG: Kontrast Font Deklaracja dostępności Lang/język
HUM-OSŚrodek poprawiający właściwości glebyHUM-OS
Wiadomości
Komunikat ws. zachowania ważności decyzji administracyjnych w zakresie gospodarki odpadami

Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto Czysta Gmina", w terminach i na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018, poz. 1592 z późn. zm.) złożył odpowiednie wnioski o zmianę posiadanych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarowania odpadami. Złożone wnioski dotyczą zmiany decyzji Starosty Sieradzkiego (sygn.: RS.6233.29.2014 z dnia 1.12.2014 roku) wydanej dla Stacji w Sieradzu oraz pozwolenia zintegrowanego wydanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego (sygn.: DSR-II-2.7222.13.2015 z dnia 9 września 2015 roku z późn. zmianami) dla Zakładu "Orli Staw".

Decyzją o sygn.: DSR-II-2.7222.30.2019 z dnia 01.12.2020 Marszałek Województwa Wielkopolskiego zmienił pozwolenie zintegrowane m.in. w zakresie wynikającym z ww. ustawy. Zmiana decyzji Starosty Sieradzkiego (sygn.: RS.6233.29.2014 z dnia 1.12.2014 roku) nadal jest w toku postepowania administracyjnego.

Zatem przyjmowanie odpadów do zagospodarowania w instalacjach zarządzanych przez Związek tj. do ZUOK "Orli Staw" i SPO w Sieradzu może być realizowane bez przeszkód natury formalnej.

Wersje elektroniczne decyzji dostępne do pobrania są tutaj.

Wybory do Zarządu Związku

W dniu 25 listopada 2024 roku kontynuowano obrady III posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, którym przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz dodatkowi Przedstawiciele Miast, wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa, Radca Prawny i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

W trakcie obrad, w drodze wyborów, obsadzono następujące funkcje:

Zastępca Przewodniczącego Zarządu Związku:

Pan Paweł Osiewała (Prezydent Miasta Sieradza)

Członkowie Zarządu Związku:

  1. Pan Grzegorz Kulawinek (Wiceprezydent Miasta Kalisza),
  2. Romuald Antosik (Burmistrz Miasta Turku),
  3. Mariusz Chojnacki (Wójt Gminy Ceków-Kolonia).

Komisja rewizyjna Związku:

  1. Pan Tomasz Woźniak (Wójt Gminy Wróblew),
  2. Pan Sławomir Lasiecki (Przedstawiciel Miasta Kalisza),
  3. Pan Rafał Szelągowski (Wójt Gminy Mycielin),
  4. Pan Marek Cieślarczyk (Wójt Gminy Brzeziny),
  5. Pan Ireneusz Augustyniak (Wójt Gminy Malanów).

Komisja skarg, wniosków i petycji Związku:

  1. Pan Sebastian Wardęcki (Burmistrz Gminy Opatówek),
  2. Pan Piotr Świderski (Burmistrz Błaszek),
  3. Pan Grzegorz Kaczmarek (Burmistrz Stawiszyna).

W dalszej części posiedzenia podjęło uchwały w następujących sprawach:

  1. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2024-2027,
  2. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na rok 2024.

Nowy Przewodniczący Zarządu Związku

W dniu 21 listopada 2024 roku podczas III posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" odbyły się wybory Przewodniczącego Zarządu Związku. Na stanowisko to został wybrany Pan Janusz Krygier. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz przedstawiciele poszczególnych gmin, wyznaczeni przez ich Rady.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Listopad

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Kinga Banasiak - Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w Gołuchowie.

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Orlim Stawie

W dniu 23 października 2024 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” przeprowadzono ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze. Uczestnikami ćwiczeń byli pracownicy ZUOK „Orli Staw” (w tym zakładowa grupa ratownicza) oraz pracownicy służby ochrony i inne osoby znajdujące się w tym czasie na terenie zakładu. W ramach ćwiczeń zasymulowano pożar instalacji fermentacji bioodpadów.

Po stwierdzeniu i zlokalizowaniu źródła pożaru niezwłocznie powiadomiono straż pożarną, przeprowadzono ewakuację pracowników, a następnie przystąpiono do akcji gaśniczej. W trakcie pożaru zostali ranni pracownicy zakładu oraz strażak uczestniczący w akcji. Ratownicy ewakuowali ich z zagrożonej strefy, a następnie udzielili pierwszej pomocy.

Akcja miała na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji oraz umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w przypadku powstania pożaru. W akcji sprawdzono również działanie systemu dostarczania wody w miejsce pożaru oraz zakładowy sprzęt gaśniczy, w tym samochód strażacki marki STAR 266. W ćwiczeniach uczestniczyło 55 strażaków z OSP Ceków, OSP Kamień, OSP Morawin, OSP Przespolew, OSP Lisków, OSP Koźminek oraz PSP z Kalisza, 11 wozów bojowych w tym samochód dowodzenia i łączności.

Zagrożenie pożarem w tego typu obiektach jest bardzo wysokie. Ze względu na ich specyfikę incydenty pożarowe zdarzają się stosunkowo często. Mając powyższe na uwadze, Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz Dyrekcja Zakładu kładzie bardzo duży nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie ZUOK „Orli Staw”. Poza wyposażeniem w profesjonalny sprzęt p-poż, okresowo organizowane są ćwiczenia, w tym także z udziałem Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Łoś Czystoś w Publicznym Przedszkolu w Gołuchowie

Wizyta Łosia Czystosia u w Publicznym Przedszkolu w Gołuchowie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy.

Łoś Czystoś w Szkole Podstawowej nr 2 w Kaliszu

Wizyta Łosia Czystosia w Szkole Podstawowej nr 2 w Kaliszu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy.

Wycieczka z Gminnego Przedszkola w Malanowie

Wycieczka z Gminnego Przedszkola w Malanowie w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Październik

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Przemysław Pogorzelec - Szkoła Podstawowa w Rajsku.

Specjalny dar…

Z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu trafił specjalny dar… Na co dzień, segregując odpady, pracownicy Zakładu zwracają dużą uwagę, czy w wyrzuconych przez mieszkańców regionu śmieciach nie ma jakowychś perełek, które zasługują na uratowanie. I tak właśnie ocalało od zniszczenia zdjęcie grupowe stu dwunastu pracowników kaliskiego Urzędu Pocztowego nr 1 upamiętniające pięciolecie wznowienia działalności placówki po zakończeniu II wojny światowej. Fotografię w ręce dyrektora MBP Roberta Kucińskiego, kierownika Biblioteki Głównej Arkadiusza Błaszczyka i kierowniczki Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych Justyny Ratajczyk przekazał dziś Jan Adam Kłysz, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przy okazji przypominamy, że jeśli posiadacie w domu stare fotografie, dokumenty, pamiątki rodzinne i nie wiecie, co z nimi zrobić, lub nie macie miejsca na ich odpowiednie przechowywanie, nie trzeba ich wyrzucać – tego typu rzeczy można przekazać do Społecznego Archiwum Kaliszan działającego przy MBP. W ten sposób będziemy mieli szansę uratować kolejny kawałek lokalnej historii. Zachęcamy do kontaktu: sak@mbp.kalisz.pl.

Rodzinny Festyn Proekologiczny w Sieradzu

W piątek 27 września 2024 r. odbyła się druga część RODZINNEGO FESTYNU PROEKOLOGICZNEGO połączonego ze zbieraniem elektroodpadów i prelekcjami o roślinach miododajnych i zapylaczach, tym razem przy udziale Szkoły Podstawowej w Charłupi Małej. Po raz kolejny pomogliśmy naszym mieszkańcom pozbyć się problematycznych odpadów m.in. baterii, puszek czy zużytego sprzętu elektronicznego. Tym samym, aby podziękować za udział rozdawaliśmy drzewka owocowe i krzewy. Sama idea promowania roślin miododajnych wpływa pozytywnie na pszczoły, środowisko, jak również na nasze życie.

Popularyzowanie takich akcji ma na celu zachęcić mieszkańców do wspólnego dbania o środowisko oraz zminimalizować dzikie wysypiska śmieci.

W szkole dzieci i dorośli mieli okazję wzięcia udziału w Warsztatach o roślinach miododajnych i wpływu zapylaczy na otaczający nas świat. Każdy miał okazję poznać proces powstawania miodu, jego rodzaje, a także mógł go spróbować. Szczególnie wśród najmłodszych nie zabrakło smakoszy. Dodatkowo odbyły się Warsztaty edukacyjne, dotyczące zasad segregacji odpadów prowadzone przez pracowników Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sieradzu. Najmłodsi mieli okazję nauczyć się przez zabawę zasad segregacji odpadów, a także otrzymali upominki pomagające w edukacji proekologicznej. Dlatego tak istotne jest, aby od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci zasad segregacji odpadów i poszanowania dla przyrody. Celem takich akcji jest WSPÓLNE dbanie o środowisko dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń. Każdy mały czy duży, oddając jedną baterię czy zużyty telewizor, przyczynia się do pozytywnych zmian w naszej ekologii. Sadząc drzewko lub krzew miododajny dajemy pszczołom pokarm, a w zamian otrzymujemy dużo więcej.

Chcielibyśmy podziękować za pomoc od strony technicznej kadrze pedagogicznej oraz pracownikom Szkoły Podstawowej w Charłupi Małej, pracownikom PSZOK Sieradz, a mieszkańcom za tak liczny udział.

II Posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 30 września 2024 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się II posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali Przedstawiciele Kalisza i Sieradza wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa, Radca Prawny i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w następujących sprawach:

  1. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2024–2027,
  2. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na rok 2024,
  3. zmiany uchwały nr XVI/53/10 Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w sprawie trybu prac nad projektem planu finansowego Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Ponadto przedmiotem obrad było również przyjęcie protokołu I posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 17 czerwca 2024 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 17 czerwca do dnia II Zgromadzenia.

Istotnym punktem porządku obrad było przedstawienie założeń do cennika za usługi zagospodarowania odpadów, korzystania z obiektów, instalacji i urządzeń Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz dyskusja w tej sprawie.

„ELEKTROŚMIECI ODDAJESZ – NAGRODY DOSTAJESZ”

Podsumowanie działań edukacyjnych „ELEKTROŚMIECI ODDAJESZ – NAGRODY DOSTAJESZ” - szkoły z Koźminka, Opatówka, Wróblewa, Wągłczewa oraz Sieradza zajęły czołowe miejsca w konkursie.

W Sali edukacyjnej Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu podsumowaliśmy wspólny projekt edukacyjny Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz ASEKOL PL Organizacja Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. wspólnie z ENVIROPOL PL Sp. z o.o., pn. „Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz”. Projekt edukacyjny połączony był z X edycją Ogólnopolskiego Konkursu polegającego na zbiórce kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego. Dodatkowo organizator (ASEKOL PL) przeznaczył nagrody dla placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, za zebranie największej ilości „elektrośmieci”.

W ramach projektu w każdej ze zgłoszonych szkół przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów. Nasi edukatorzy odwiedzając 40 szkół podstawowych i 11 przedszkoli przeprowadzili prawie 150 godzin zajęć edukacyjnych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 5 500 uczniów.

Z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, do projektu edukacyjnego przystąpiło 51 placówek oświatowych (szkół podstawowych i przedszkoli) z miasta Kalisza, Sieradza i Turku oraz z gmin: Blizanów, Błaszki, Brzeziny, Ceków-Kolonia, Dobra, Godziesze Wielkie, Goszczanów, Kawęczyn, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Sieradz i Wróblew.

W ramach projektu edukacyjnego „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz” zorganizowany został konkurs na zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do którego przystąpiło 17 placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, które łącznie zebrały prawie 28 ton elektroodpadów. W dniu 24 września nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród dla szkół, które do niego przystąpiły. Konkurs został podzielny na trzy poziomy, na ogólnopolski, wojewódzki oraz lokalny przewidziany dla szkół z terenu Związku.

  • I miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie I w województwie wielkopolskim zajęła Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II z Moskurni, która uzbierała 4 807 kg elektroodpadów.
  • II miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie II w województwie wielkopolskim zajęła Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego z Opatówka, która uzbierała 4 178 kg elektroodpadów.
  • III miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie I w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa z Wróblewa, która uzbierała 3 940 kg elektroodpadów.
  • IV miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie II w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki z Wągłczewa, która uzbierała 2 563 kg elektroodpadów.
  • V miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie III w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej z Sieradza, która uzbierała 2 149 kg elektroodpadów.

Celem projektu oprócz zbierania elektroodpadów, było zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, a zwłaszcza ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Pracownicy Związku zwracali uwagę na zagrożenia jakie może generować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jeśli nie zostanie poddany utylizacji w specjalistycznych zakładach przetwarzania odpadów. Działania edukacyjne skierowane były do najmłodszych mieszkańców Związku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

O wydarzeniu piszą:

www.sieradz.naszemiasto.pl, www.kalisz.naszemiasto.pl, www.sieradztomy.pl, www.nasze.fm, www.sp4sieradz.pl, www.opatoweksp.szkolnastrona.pl, www.opatowek.pl, www.wroblew.pl, www.sieradz.eu, www.youtu.be.

Oczyszczalnia ścieków przekazana do eksploatacji

Na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” do użytku została oddana oczyszczalnia ścieków przemysłowych. Oczyszczalnia ta powstała w ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Modernizacja infrastruktury wodno - kanalizacyjnej Związku - budowa zakładowego systemu oczyszczania ścieków w ZUOK Orli Staw”. Realizacja projektu polegała na zaprojektowaniu i budowie oczyszczalni ścieków w ZUOK Orli Staw. Kompleksowa instalacja do oczyszczania ścieków przemysłowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą wybudowana została w technologii odwróconej osmozy, a jej wydajność wynosi średnio 36 m3/dobę.

Zadanie zrealizowało konsorcjum firm: Aktun sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku – Lider konsorcjum oraz MWS Technical Solutions Włodzimierz Sieradzki z siedzibą w Goczałkowicach Zdrój – Partner konsorcjum, które zaprojektowało, dostarczyło, zamontowało i przeprowadziło rozruch oczyszczalni. Protokół odbioru końcowego prac podpisano w dniu 31 lipca 2024 roku, tym samym rozpoczęty został 12 miesięczny okres prób eksploatacyjnych instalacji, które prowadzone będą przy udziale Wykonawcy.

W uroczystości otwarcia nowego obiektu wzięli udział przedstawiciele władz Gmin Członkowskich ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz zaproszeni goście. Obecni byli także Prezes i przedstawiciele Wykonawcy inwestycji. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 7 280 886,70 zł netto. Źródłem finansowania były środki własne ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz dofinansowanie z Programu - Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 5.700.000,00 zł.

Święto ulicy Niecałej

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu. Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy tak licznie odwiedzili nasze stoisko edukacyjne oraz Organizatorom za zaproszenie.

Rodzinny Festyn na Rajskiej Polanie

Nauka i dużo świetnej zabawy czyli Rodzinny Festyn na Rajskiej Polanie w Kaliszu. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko edukacyjne by zaczerpnąć wiedzy dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Wrzesień

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Amelia Maciejewska - Przedszkole "Tęcza" - Zespół Szkół w Szczytnikach.

Dożynki w gminie Opatówek

Edukujemy i się bawimy. Stoisko edukacyjne ZUOK "Orli Staw" podczas Dożynek w Szałem w gminie Opatówek. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie.

Dożynki w sołectwie Dobrzec

Dożynki w sołectwie Dobrzec w Kaliszu. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie oraz wszystkim odwiedzającym nas osobom za wspólną naukę i zabawę.

Dożynki w Kawęczynie

Dożynki w gminie Kawęczyn. Stoisko edukacyjne ZUOK „Orli Staw”. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie oraz wszystkim odwiedzającym nas osobom za wspólną naukę i zabawę.

Odszedł Andrzej Miklas

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 sierpnia 2024 roku zmarł Andrzej Miklas. Wieloletni samorządowiec, który przez sześć kadencji kierował gminą Koźminek. Pan Andrzej Miklas był również Przedstawicielem Gminy Koźminek w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.

Zarząd Związku Komunalnego Gmin
„Czyste Miasto, Czysta Gmina”

"Piłki za Puszki" w Moskurni

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Moskurni, zebrali 32 kg puszek aluminiowych. Konkursu "Piłki za puszki" organizowany jest przez Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz Fundację RECAL.

Szkoła z Moskurni uczestniczy w akcji od 2020 roku. Do tej pory zebrano tam 518 kg puszek.

Gmina Dobra w formie

Te kilkanaście worków to 49 kg puszek aluminiowych zebranych przez Stowarzyszenie Aktywny Orlik w ramach konkursu "Piłki za puszki" organizowanego przez Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz Fundację RECAL.

Orlik z Gminy Dobra zajmuje pierwsze miejsce w rankingu od początku akcji. Zebrano tam już 1481 kg puszek aluminiowych.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Sierpień

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Daria Staciwa - Przedszkole Samorządowe nr 6 im. Kubusia Puchatka w Turku.

Rozbudowa ZUOK "Orli Staw"

Ruszyły prace budowlane w ramach zadania pn. „Modernizacja gospodarki odpadami ZKG – rozbudowa systemu energetycznego w celu wykorzystania zielonej energii oraz rozbudowa zaplecza techniczno-administracyjnego ZUOK Orli Staw”. W dniu 19 czerwca 2024 roku przekazano Wykonawcy pierwszą część terenu budowy. Wykonawca niezwłocznie przystąpił do realizacji prac.

W pierwszym etapie prace koncentrują się na rozbudowie budynku administracyjnego oraz budynku portierni/wagi i dotyczą:

  • wykonania fundamentów pod nową część rozbudowywanych budynków - administracyjnego oraz portierni/wagi,
  • wykonania rdzeni ze stopami w części istniejącej rozbudowywanego budynku w celu wzmocnienia istniejących fundamentów, co umożliwi nadbudowę kondygnacji w części rozbudowywanej.

W kolejnych etapach Wykonawca przystąpi do prac w zakresie:

  • budowy garaży i warsztatu,
  • budowy zbiornika biogazu,
  • budowy placu magazynowo-parkingowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (tj. szczelnym zbiornikiem na wody opadowe i roztopowe, szczelnym zbiornikiem na odcieki oraz drogą p.poż.).

Przewidywany termin zakończenia wszelkich prac związanych z realizacją opisywanych inwestycji przypada na przełom 2025/2026 roku.

Sieradz Open Hair Festival

Sieradz Open Hair Festival 2024 (21.07.2024). Kreatywna strefa dziecięca, gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć naszego stoiska edukacyjnego.

"Ekofestyn" w Sieradzu

Nauka i dużo świetnej zabawy, czyli sieradzki EKOFESTYN. Atrakcje dla małych i dużych, dla tych co lubią bawić się w pojedynkę oraz dla całych rodzin. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko edukacyjne by zaczerpnąć wiedzy dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów .

ekoKalendarz - praca miesiąca: Lipiec

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Iga Surdyga - Przedszkole Samorządowe nr 3 "Bajkowe Przedszkole" w Turku.

Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” zakończył realizację projektu edukacyjnego „Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz”. Inicjatorem projektu był ASEKOL PL Organizacja Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. wspólnie z ENVIROPOL PL Sp. z o.o.. Projekt edukacyjny połączony był z X edycją Ogólnopolskiego Konkursu polegającego na zbiórce kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego. Dodatkowo organizator (ASEKOL PL) przeznaczył nagrody dla placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, za zebranie największej ilości „elektrośmieci”.

Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, a zwłaszcza ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Pracownicy Związku zwracali uwagę na zagrożenia jakie może generować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jeśli nie zostanie poddany utylizacji w specjalistycznych zakładach przetwarzania odpadów. Działania edukacyjne skierowane były do najmłodszych mieszkańców Związku.

Z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, do projektu edukacyjnego przystąpiło 51 placówek oświatowych (szkół podstawowych i przedszkoli) z miasta Kalisza, Sieradza i Turku oraz z gmin: Blizanów, Błaszki, Brzeziny, Ceków-Kolonia, Dobra, Godziesze Wielkie, Goszczanów, Kawęczyn, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Sieradz i Wróblew.

W ramach projektu w każdej ze zgłoszonych szkół przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów. Nasi edukatorzy odwiedzając 40 szkół podstawowych i 11 przedszkoli przeprowadzili prawie 150 godzin zajęć edukacyjnych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 5 500 uczniów. Podczas zajęć z dziećmi wręczane były liczne ulotki i foldery przedstawiające zasady prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi oraz gadżety ekologiczne.

W ramach projektu edukacyjnego „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz” zorganizowany został konkurs na zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do którego przystąpiło 17 placówek oświatowych z terenu Związku. Wyniki konkursu ogłosi organizator czyli ASEKOL PL Organizacja Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

Ekofestyn w Kawęczynie

W dniu 26 czerwca na zaproszenie Gminy Kawęczyn gościliśmy na Gminnym Ekofestynie. Dla przybyłych gości przygotowaliśmy nasze stoisko edukacyjne z wieloma materiałami dotyczącymi prawidłowej gospodarki odpadami Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat prawidłowej segregacji na specjalnie przygotowanych tablicach magnetycznych przedstawiających kosze. Każdy, kto prawidłowo wykonał zadanie, otrzymał drobne materiały edukacyjne i promocyjne. Mimo upału wydarzenia nie mógł przeoczyć nasz gość specjalny Łoś Czystoś, który jak zwykle czuł się doskonale pozując do zdjęć.

Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie oraz wszystkim osobom za odwiedzenie naszego stoiska.

Edukacja ekologiczna w Sieradzu

Zakończenie roku szkolnego 2023/24 to najlepszy czas na podsumowanie działań edukacyjnych realizowanych przez Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Na terenie Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu funkcjonuje sala edukacyjna na której pracownicy Związku edukują najmłodszych mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. W drugim półroczu minionego roku szkolnego z takich warsztatów skorzystało prawie 1 100 uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Miasta Sieradza i Gminy Sieradz oraz pierwszy raz z terenu Gminy Błaszki (Gmina Błaszki zależy do Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” od grudnia 2023 roku).

Uczniowie i przedszkolaki podczas warsztatów pogłębiali swoją wiedzę związaną z ekologią. Nasi pracownicy omówili funkcjonowanie Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” oraz przedstawili zasady prawidłowej segregacji odpadów. Pracownicy prowadzący warsztaty przybliżyli tematy związane z zanieczyszczeniem środowiska zwłaszcza odpadami z tworzyw sztucznych, pozostawianiem odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych, spalaniem odpadów w kotłowniach przydomowych oraz prawidłowym postępowaniem ze zużytym sprzętem elektrycznym i bateriami.

Każdą z grup przywitała maskotka, czyli nasz zakładowy SMOK (Segreguję Moje Odpady Komunalne) z którą chętnie dzieci robiły sobie zdjęcia. Po części wykładowej, obejrzeniu filmów i długich dyskusjach, wykorzystując pomoce dydaktyczne, dzieci w praktyce sprawdziły swoją wiedzę segregując odpady.

Pracownicy Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych przeprowadzili łącznie 52 warsztaty edukacyjne z poprawnej gospodarki odpadami komunalnymi dla 13 grup przedszkolnych i 39 grup uczniów szkół podstawowych.

I posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 17 czerwca 2024 roku odbyło się pierwsze, w nowej kadencji samorządu 2024 - 2029, posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Marek Albrecht, Wójt Gminy Szczytniki. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad były wybory i podjęcie uchwał: w sprawie wyboru Przewodniczącego Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz w sprawie wyboru Zastępców Przewodniczącego Zgromadzenia Związku. W trakcie obrad, w głosowaniu tajnym, dokonano wyboru nowych władz Związku: Przewodniczącym Zgromadzenia Związku został wybrany Pan Krystian Kinastowski - Prezydent Miasta Kalisza, natomiast na Zastępców Przewodniczącego Zgromadzenia Związku zostali wybrani: Pan Krystian Krogulecki - Burmistrz Warty oraz Pan Tadeusz Gebler - Burmistrza Dobrej.

EkoEdukacyja w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu

Zajęcia edukacyjne dla uczniów ze Szkołu Podstawowej nr 10 w Kaliszu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Podpisanie umowy na modernizację gospodarki odpadami ZKG oraz rozbudowę zaplecza techniczno-administracyjnego ZUOK Orli Staw

W dniu 12 czerwca 2024 roku, w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, podpisano umowę na „Modernizację gospodarki odpadami ZKG – rozbudowę systemu energetycznego w celu wykorzystania zielonej energii oraz rozbudowę zaplecza techniczno-administracyjnego ZUOK Orli Staw” dofinansowywanego z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Realizacja prac obejmie następujące etapy:

  • rozbudowę budynku administracyjnego,
  • rozbudowę budynku portierni/wagi,
  • budowę garaży i warsztatu,
  • budowę zbiornika biogazu,
  • budowę placu magazynowo - parkingowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą (tj. szczelnym zbiornikiem na wody opadowe i roztopowe, szczelnym zbiornikiem na odcieki oraz drogą p.poż.),

oraz sporządzenie kompletnej dokumentacji powykonawczej i uzyskanie dokumentów niezbędnych do użytkowania przedmiotu Umowy przez Zamawiającego.

Wymienione prace realizowane będą przez DROMEX Firma Handlowo-Usługowa Roboty Drogowo-Budowlane Robert Pleśnierowicz z siedzibą w Pośredniku 1a, 62-840 Koźminek. Wartość podpisanej umowy opiewa na kwotę 18.472.707,39 zł netto (22.721.430,09 zł brutto). Termin realizacji umowy wynosi 18 miesięcy.

Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom życzymy wielu powodów do uśmiechu i radości. Samych, sukcesów, rozwijania swoich talentów i pasji oraz beztroskiej zabawy. Spełnienia wszystkich marzeń, prawdziwych przyjaciół i kochającej rodziny.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Czerwiec

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Jan Juszczak - Szkoła Podstawowa nr 18 w Kaliszu.

Szkolenie z funkcjonowania PSZOK

W dniu 29 maja 2024 roku w salce edukacyjnej na terenie Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu odbyły się warsztaty szkoleniowe dla pracowników Urzędów Gmin Członkowskich Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina. W szkoleniu brali również udział pracownicy, którzy bezpośrednio obsługują mieszkańców korzystających z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W szkoleniu oprócz pracowników bezpośrednio związanych z gospodarką odpadami komunalnymi uczestniczyli: Pani Ewelina Piwońska-Kubiak – Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków oraz Pan Jan Gruca – Wójt Gminy Kawęczyn.

Szkolenie dotyczyło zasad prawidłowego funkcjonowania gminnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, przestrzegania obowiązujących regulaminów, weryfikacji mieszkańców dostarczających odpady oraz prawidłowego magazynowania zebranych odpadów. Szczegółowo omówiono zasady zbierania i magazynowania oraz transportu odpadów niebezpiecznych i chemikaliów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Szkolenie przeprowadził Pan Karol Kaliński – Kierownik Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu. Prowadzący omówił wymagania prowadzenia Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych związane z zapisami obowiązujących Ustaw i Rozporządzeń:

  • Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach,
  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach,
  • Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,
  • Ustawa z dnia 29 listopada 2020 r. Prawo atomowe,
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi,
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów,
  • Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 8 listopada 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali,
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 lutego 2019 r. w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń,
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów,
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów,
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów,
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów.

Osoby uczestniczące w szkoleniu miały możliwość zaobserwowania bieżącej obsługi mieszkańców dostarczających odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu, który jest prowadzony przez Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” dla mieszkańców Gminy Miasto Sieradz, Gminy Sieradz i Gminy Goszczanów.

Kolejne już spotkanie dla pracowników gmin, dotyczące funkcjonowania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wpisuje się w zakres edukacyjny działalności Związku także w kontekście działającego w strukturach Związku Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnie z normą ISO 14001:2015.

XIX Festiwal Recyklingu – „Zamień odpady na kulturalne wypady”

Pod takim hasłem odbył się w dniach 20 - 24 maja 2024 roku, organizowany przez Miasto Sieradz oraz Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” 19. Festiwal Recyklingu. Mieszkańcy Miasta Sieradza dostarczali na Stację Przeładunkową Odpadów Komunalnych w Sieradzu odpady za które dostawali Ekodukaty, które następnie mogli wymienić na rośliny lub gadżety ekologiczne oraz w tym roku na bilety do kina czy do sali zabaw dla dzieci. Tegoroczna akcja ekologiczna miała zmienioną formułę, nie było sobotniego finału połączonego z wydawaniem roślin. Ekodukaty były wymiennie na rośliny na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. w Sieradzu, natomiast ekogadżety mieszkańcy mogli odebrać bezpośrednio w Salce Edukacyjnej funkcjonującej na terenie Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych.

Podczas 19. Festiwalu Recyklingu na Stację Przeładunkową Odpadów Komunalnych w Sieradzu dotarło 578 mieszkańców Miasta Sieradza, samodzielnie dostarczając odpady o łącznej masie pomad 25,2 Mg (ton).

Poniżej przedstawiamy masy odebranych odpadów z poszczególnych grup:

  • 18 394 kg - zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • 4 107 kg - baterii,
  • 119 kg - akumulatorów samochodowych,
  • 455 kg - puszek albuminowych,
  • 82 kg - nienadających się do użytku olejów jadalnych,
  • 1 734 kg - farb i lakierów,
  • 4 kg - igieł i strzykawek,
  • 3 kg - termometrów rtęciowych,
  • 32 kg - świetlówek,
  • 219 kg - przepracowanych olejów samochodowych,
  • 5 kg - środków ochrony roślin,
  • 15 kg - przeterminowanych leków,
  • 31 kg - nośników informacji (kasety VHS, dyskietki komputerowe).

Po raz kolejny w tego typu akcji były zbierane oleje spożywcze, aby uświadomić mieszkańcom, że nadają się one przetworzenia w instalacji fermentacji funkcjonującej na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Zbiórka baterii 2024 – Wyniki Konkursu

Do pobrania: Raport z przebiegu "Konkursu Zbiórki zużytych Baterii (KZzB) 2024

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grzymiszewie w Orlim Stawie

Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grzymiszewie w naszym zakładzie "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy.

Przedszkole Nr 1 im. Kubusia Puchatka w SPO w Sieradzu

Wizyta dzieci z Przedszkola Nr 1 im. Kubusia Puchatka w Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu. Dziękujemy za odwiedziny.

Festiwal Recyklingu 2024

Zapraszamy mieszkańców Sieradza na XIX Festiwal Recyklingu, który odbywa się od 20 do 24 maja na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu oraz na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

Szczegółowe informacje: www.sieradztomy.pl.

Warsztaty edukacyjne w Publicznym Przedszkolu w Cekowie Kolonii

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Cekowie Kolonii uczestniczyły w warsztatach ekologicznych. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia z Łosiem Czystosiem oraz otrzymały drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

"Miś Uszatek" w SPO w Sieradzu

Wycieczka z przedszkola "Miś Uszatek" na Stacji Przeładunkowej Odpadów w Sieradzu. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy.

Dzień dojazdu rowerem do Pracy

Dziś obchodzimy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy. Jest to wydarzenie promujące rower, jako ekologiczny środek transportu. Dbajmy o nasze środowisko i przyrodę. Czas przesiąść się na rower, co najmniej raz w roku. Nasi pracownicy korzystają ze swoich jednośladów dojeżdżając do naszego Zakładu

Warsztaty edukacyjne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blizanowie Drugim

Wizyta Łosia Czystosia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Blizanowie Drugim. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Kakawie w SPO w Sieradzu

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Kakawie w Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu. Dzieci wzięły udział w warsztatach ekologicznych. Dziękujemy za wizytę.

"Kolorowy Świat" w Orlim Stawie

Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Kolorowy Świat" w Kaliszu odwiedziły Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" . Serdecznie dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy.

Dzień Otwarty w Orlim Stawie

W dniu 11 maja 2024 roku odbył się Dzień Otwarty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Uroczystość została zorganizowana z okazji jubileuszu 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dla przybyłych osób przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji.

Wszystkie obiekty zakładu zostały udostępnione i każdy zwiedzający, w towarzystwie pracownika zakładu, miał możliwość się z nimi szczegółowo zapoznać. Najmłodsi mogli spędzić czas na dmuchańcach, umalować z fantazją swoje buzie, wziąć udział w fantastycznych eksperymentach i sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów biorąc udział w grach edukacyjnych. Goście aktywnie uczestniczyli w przygotowanych konkursach z licznymi nagrodami, pokazach i w sesjach fotograficznych z maskotkami - Łosiem Czystosiem oraz Smokiem.

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć ekspozycję dawnych sprzętów użytkowych gospodarstwa domowego, które trafiły z odpadami na Stację Przeładunkową Odpadów Komunalnych w Sieradzu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sprzętu transportowego. Można było zobaczyć z bliska: ładowarki, koparki, samochody do przewozu kontenerów i oczywiście śmieciarki.

Bardzo wiele osób skorzystało z możliwości oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wszystko sprzyjało wspaniałej atmosferze, zabawie m.in. dzięki Państwa obecności, zaangażowaniu pracowników Związku oraz słonecznej pogodzie, która ostatecznie dopisała.

Dziękujemy Przedsiębiorstwu Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych PUK S.A. z Kalisza za udostępnienie sprzętu transportowego dla osób zwiedzających Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „ORLI Staw” wraz z pracownikami prezentującymi sprzęt.

Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszego zakładu.

Zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Goszczanowie

Zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Goszczanowie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Maj

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Nikola Macke - Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Nowym Nakwasinie.

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie Drugim w Orlim Stawie

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie Drugim o segregacji odpadów wiedzą już wszystko. Serdecznie dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy.

Warsztaty edukacyjne u przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP NP w Liskowie

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP NP w Liskowie uczestniczyły w warsztatach ekologicznych. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów . Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia z Łosiem Czystosiem oraz otrzymały drobne upominki. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Zbiórka baterii - SP nr 4 w Turku

Sezon zbiórki zużytych baterii w ramach prowadzonego przez Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" konkursu uważamy za otwarty. Zdjęcia z wizyty w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku.

Warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickej w Kłocku w gminie Sieradz

Zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickej w Kłocku w gminie Sieradz. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy.

SP im. Ireny Sendlerowej z Mycielina w Orlim Stawie

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Mycielinie w zakładzie "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy.

SP i Przedszkole Jagiellończyk z Kalisza w Orlim Stawie

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Jagiellończyk w Kaliszu. Dzieci poznały zasady prawidłowej segregacji oraz zwiedziły teren naszego nowoczesnego zakładu.

Niepubliczne Przedszkol im. Marii Konopnickiej z Kalisza w Orlim Stawie

Wizyta z Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Kaliszu w zakładzie "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy.

Turkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Orlim Stawie

Blisko 60 osób liczyła wycieczka z Turkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która 19 kwietnia przyjechała zwiedzić zakład "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za wizytę, bardzo duże zainteresowanie tematyką segregacji odpadów i ich dalszego zagospodarowania oraz gorąco pozdrawiamy.

Warsztaty z przedszkolakami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu (Urząd Gminy Mycielin) uczestniczyły w warsztatach ekologicznych. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia z Łosiem Czystosiem oraz otrzymały drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Dzień Naszej Ziemi

Święto to w Polsce organizowane jest od ponad 30 lat. Zachęcamy do podejmowania różnych ekoaktywności, które uczczą to święto. Wybierz się na spacer i pozbieraj znalezione śmieci, nadaj "drugie" życie niepotrzebnym rzeczom lub przekaż innym przedmioty, które są sprawne, ale Tobie już się nie przydadzą. To tylko jeden dzień w roku - spróbuj te ekologiczne nawyki przenieść na cały rok!

XXV Posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 18 kwietnia 2024 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się – ostatnie w tej kadencji - XXV posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali Przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa, Radca Prawny i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu XXIV posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku za rok 2023.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w sprawach:

  1. zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania planu finansowego Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” za rok 2023,
  2. udzielenia Zarządowi Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” absolutorium za rok 2023,
  3. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2024–2027,
  4. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na rok 2024,
  5. wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej dla potrzeb rozwoju Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Po wysłuchaniu Przewodniczące Zarządu Związku oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zgromadzenie jednogłośnie udzieliło absolutorium Zarządowi Związku za działalność Zarządu w roku 2023.

W kolejnym punkcie Zgromadzenia Przewodniczący Zarządu Związku przedstawił Zgromadzeniu - ocenę stopnia należytego wykonania zobowiązań wynikających z uchwały Nr XV/60/2017 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z dnia 12 grudnia 2017 roku w sprawie wykonania obowiązków wynikających z „Wytycznych w zakresie reguł dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym w ramach zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami komunalnymi”.

Ostatnim punktem porządku obrad Zgromadzenia były sprawy organizacyjne. W tym punkcie Przewodniczący Zarządu Związku przedstawił Zgromadzeniu prezentację dotyczącą podsumowania mijającej kadencji. Omówił najważniejsze inwestycje, osiągniecia i wydarzenia, które miały miejsce w trakcie jej trwania. Podziękował wszystkim pracownikom Związku oraz Prezydentom, Burmistrzom, Wójtom i pozostałym Członkom Zgromadzenia za aktywny udział, zaangażowanie i wkład pracy na rzecz realizacji statutowych zadań Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

SP Nr 12 im. Bolesława Pobożnego z Kalisza w Orlim Stawie

Zajęcia edukacyjne na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” uczniów klasy II Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Bolesława Pobożnego w Kaliszu

Edukacja w Wągłczewie

Wizyta edukacyjna w Szkole Podstawowej w Wągłczewie

Wycieczka uczniów SP nr 12 z Kalisza

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów oraz pracy zakładu "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za wizytę

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta z Grzymiszewie w Orlim Stawie

Wizyta uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

Warsztaty w SP nr 5 im. Unicef w Turku

Uczniowie klas 5 ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Unicef w Turku uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko oraz prawidłowo segregować odpady . Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

SP Nr 9 im. Władysława Łokietka z Sieradza w SPO

Wizyta uczniów Klasy 3 a Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Władysława Łokietka w Sieradzu w Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu.

Szkoły Podstawowej nr 14 z Kalisza w Orlim Stawie

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów oraz pracy zakładu "Orli Staw". Serdecznie dziękujemy za wizytę

"RAZEM" w Orlim Stawie

Wizyta dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi "RAZEM" w Kaliszu . Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko , dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów oraz zwiedziły teren zakładu . Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia z Łosiem Czystosiem oraz otrzymały drobne upominki. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

SP Integracyjna nr 8 z Sieradza w SPO

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu na Stacji Przeładunkowej w Sieradzu

Warsztaty w Dąbrowie Wielkiej

Warsztaty ekologiczne dla uczniów klasy I–VIII oraz oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej. Dziękujemy za wizytę i za chęci poszerzania wiedzy w zakresie ochrony środowiska.

Warsztaty w SPO w Sieradzu

Kolejne warsztaty ekologiczne w Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu. Tym razem gościliśmy uczniów oraz grupę przedszkolną Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sieradzu

"Borsuki" w Orlim Stawie

Wycieczka grupy "Borsuki" z Publicznego Przedszkola nr 30 im. Krasnala Chałabały w Kaliszu. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Warsztaty edukacyjne w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach

ekoKalendarz - praca miesiąca: Kwiecień

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Sofiia Lubyk - Szkoła Podstawowa w Morawinie.

Zbiórka baterii 2024 – KONKURS

Do pobrania: Regulamin Konkursu Zbiórki zużytych Baterii (KZzB) 2024

Szkolenie dla pracowników Urzędów Gmin Członkowskich ZKG

W dniu 21 marca 2023 roku w salce edukacyjnej na terenie zakładu „Orli Staw” odbyły się warsztaty szkoleniowe dla pracowników Urzędów Gmin Członkowskich Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina.

Szkolenie dotyczyło zasad sporządzania sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi za 2023 rok. Motywem przewodnim było funkcjonowanie bazy BDO w kontekście modułu sprawozdawczego dla gmin i firm komunalnych oraz zasady zaliczania bioodpadów z kompostowników przydomowych do poziomów recyklingu.

Szkolenie przeprowadził Pan Tomasz Kaczmarek - Z-ca Kierownika Działu Logistyki i Ochrony Środowiska. Prowadzący omówił m.in. wymagania związane z zapisami Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz Decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1004 z dnia 7 czerwca 2019 r. określającej zasady obliczania, weryfikacji i zgłaszania danych dotyczących odpadów.

Coroczne cykliczne spotkania dla pracowników gmin dot. sprawozdań i funkcjonowania BDO wpisują się w zakres edukacyjny działalności Związku także w kontekście działającego w strukturach Związku Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnie z normą ISO 14001:2015.

Wiosnę przywitaliśmy zatem dzieląc się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem w gościnnej sali zakładu „Orli Staw”.

Łoś Czystoś z wizytą w Przedszkolu nr 5 w Turku

Ponad 100 przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 5 w Turku uczestniczyło w warsztatach ekologicznych. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów oraz pracy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Następnie wszyscy mogli sprawdzić swoją wiedzę w zajęciach praktycznych, na przygotowanych planszach z wizerunkami koszy. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia z Łosiem Czystosiem oraz otrzymały drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Wizyta przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 18 w Kaliszu

W dniu 14 marca przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 18 im. „Chatka Puchatka” w Kaliszu gościły w ZUOK „Orli Staw”. Na początku spotkania dzieci wysłuchały prezentacji dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów. Następnie zwiedziły teren zakładu „Orli Staw”, gdzie miały możliwość poznać zasady jego działania. Na zakończenie spotkania dzieci czekała miła niespodzianka czyli zdjęcie z Łosiem Czystosiem. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za wizytę.

Wizyta przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kaliszu

W dniu 13 marca przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kaliszu gościły w ZUOK „Orli Staw”. Na początku spotkania dzieci wysłuchały prezentacji dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów. Następnie zwiedziły teren zakładu „Orli Staw”, gdzie miały możliwość poznać zasady jego działania. Na zakończenie spotkania dzieci czekała miła niespodzianka czyli zdjęcie z Łosiem Czystosiem. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za wizytę.

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku

W dniu 12 marca gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 5 im. Unicef w Turku. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klasy 5. Dzieci uczyły się jak należy dbać o środowisko, dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat segregacji odpadów oraz zakładu "Orli Staw". Każdy z uczestników otrzymał drobne gadżety. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz miłe przyjęcie.

System zarządzania środowiskowego w Związku Komunalnym Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina"

W lutym 2024 roku po raz kolejny na terenie ZUOK „Orli Staw” oraz SPO w Sieradzu jednostka certyfikująca systemy nadzorowana przez Polskie Centrum Akredytacji - TUV Nord Polska przeprowadziła audyt recertyfikacyjny, który utrzymał ważność certyfikatu potwierdzającego spełnianie przez Związek wymagań normy PN EN ISO 14001:2015.

Celem wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego (SZŚ) w oparciu o wymagania przytoczonej normy międzynarodowej jest uzyskanie poprawy efektów działalności środowiskowej. Dlatego też należy okresowo przeglądać i oceniać SZŚ w celu identyfikowania możliwości doskonalenia. Wdrożony i działający Związku System Zarządzania Środowiskowego został poddany zatem okresowej ocenie i weryfikacji przez Jednostkę Certyfikującą TÜV NORD Polska Sp. z o.o. , posiadającą, m.in. w tym zakresie, akredytację PCA nr AC 090.

Celami audytu były:

  • ocena zgodności systemu zarządzania organizacji z kryteriami audytu, na które składają się: norma odniesienia PN EN ISO 14001:2015, zdefiniowane procesy oraz dokumentacja systemu opracowana przez organizację;
  • ocena skuteczności systemu do zapewnienia, że organizacja spełnia swoje wyspecyfikowane cele;
  • ocena zdolności systemu do zapewnienia, że organizacja spełnia mające zastosowanie wymagania przepisów prawnych i umów;
  • ocena stosowności zakresu certyfikacji.

Cele audytu zostały zrealizowane. Audyt przebiegł zgodnie z planem audytu. W raporcie z audytu podkreślono także pozytywne aspekty działań realizowanych przez Związek głownie poprzez realizację nowych prośrodowiskowych inwestycji.

Badanie audytowe zostało przeprowadzone na obu zmianach pracy Zakładu i SPO, a ponadto zgodnie z planem audytu przeprowadzono w obu lokalizacjach obchód terenu. Nie stwierdzono sytuacji mogących budzić zastrzeżenia.

Audytor wiodący stwierdził wdrożenie i utrzymywanie wymagań normy odniesienia, w tym: podejście ukierunkowane strategicznie (kontekst, analiza stron zainteresowanych), działania oparte na ryzyku i szansach, zarządzanie wiedzą, systematycznie spełnienie obowiązku zgodności, rozważanie perspektywy cyklu życia przy określaniu znaczących aspektów środowiskowych, pomiar i ciągłe doskonalenie oddziaływania w zakresie środowiska itp.

System Zarządzania Środowiskowego w oparciu o normę PN EN ISO 14001:2015 jest jednym z narzędzi, poprzez które Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” eksploatując Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” oraz Stację Przeładunkową Odpadów w Sieradzu, minimalizuje negatywne efekty swojej działalności oraz maksymalizuje pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Weryfikacja systemu oraz nadzór jednostki certyfikującej jest standardową procedurą potwierdzającą prawidłowe działania Związku (ZUOK „Orli Staw” i SPO w Sieradzu) w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Pierwsza certyfikacja systemu odbyła się już w roku 2012, co w kontekście wymagań DECYZJI WYKONAWCZEJ KOMISJI (UE) 2018/1147 z dnia 10 sierpnia 2018 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE, stawia Związek jako lidera w tym obszarze. Zważywszy na zapis BAT.1 ww. decyzji: cyt. „aby poprawić ogólną efektywność środowiskową, w ramach BAT należy zapewniać wdrażanie i przestrzeganie systemu zarządzania środowiskowego” podkreślić należy, że już w roku 2009 Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto Czysta Gmina” podjął decyzję o wdrożeniu Systemu Zarządzania Środowiskowego, poprzez podjęcie uchwały nr 32/09 z dnia 2 października 2009 roku w sprawie wdrożenia i certyfikacji w strukturach Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” systemu zarządzania środowiskowego w oparciu o normę PN-EN ISO 14001:2005. W roku 2011 przyjęto Uchwałą nr 20/2011 z dnia 14 listopada 2011 roku Politykę środowiskową, zwierająca m.in. zobowiązane do ciągłego doskonalenia.

Zważywszy ponadto na nowe wymagania wynikające z unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive) zgodnie z którą Przedsiębiorstwa mają obowiązek ujawniania obszernych, szczegółowych informacji na temat wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju i powiązanych z nimi konsekwencji dla strategii biznesowej, certyfikowany System Zarządzania Środowiskowego jest narzędziem umożliwiającym odnalezienie się wielu Organizacji w nowym otoczeniu prawnym. Zasady ujawniania informacji są określone w europejskich standardach sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Wdrażanie i utrzymywanie systemu zarządzania środowiskowego wydaje się być w perspektywie czasu narzędziem służącym do skutecznego raportowania w oparciu o nowe wymagania prawne.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Marzec

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Lena Matuszak - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu.

XXIV posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 27 lutego 2024 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XXIV posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza i Sieradza wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Główna Księgowa, Radca Prawny i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku w sprawach:

  1. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2024–2027,
  2. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na rok 2024,
  3. przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na rok 2024,

a także przyjęcie protokołu z XXIII posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 11 grudnia 2023 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 11 grudnia do dnia XXIII Zgromadzenia.

Ostatnim punktem Zgromadzenia były sprawy organizacyjne, w którym to punkcie Przewodniczący Zarządu Związku przedstawił Zgromadzeniu ważne dla Związku informacje.

Oferta pracy

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowiska pracy w Związku Komunalnym Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Miejsce świadczenia pracy: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, Orli Staw 2, 62-834 Ceków.

Oferty pracy dot. wolnych urzędniczych stanowisk:

  • Starszy specjalista ds. finansowo-księgowych,
  • Starszy referent ds. zakupów i rozliczeń.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie biuletynu informacji publicznej Związku.

Drugie ogłoszenie o sprzedaży drzew na pniu

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” (Sprzedający) ogłasza przetarg pisemny (ofertowy), dwuetapowy:

  1. etap I – ocena złożonych ofert cenowych;
  2. etap II – negocjacje z wybranymi oferentami;

na sprzedaż na pniu drzew rosnących na działce o numerze ewidencyjnym 164, położonej w miejscowości Prażuchy Nowe, gm. Ceków-Kolonia (obręb 0013-Prażuchy Nowe), stanowiącej własność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Szczegóły w treści ogłoszenia oraz w załącznikach do pobrania.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Luty

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Damian Nowakowski - Szkoła Podstawowa w Ciepielewie.

Ogłoszenie o sprzedaży drzew na pniu

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” (Sprzedający) ogłasza przetarg pisemny (ofertowy), dwuetapowy:

  1. etap I – ocena złożonych ofert cenowych;
  2. etap II – negocjacje z wybranymi oferentami;

na sprzedaż na pniu drzew rosnących na działce o numerze ewidencyjnym 164, położonej w miejscowości Prażuchy Nowe, gm. Ceków-Kolonia (obręb 0013-Prażuchy Nowe), stanowiącej własność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Szczegóły w treści ogłoszenia oraz w załącznikach do pobrania.

Aplikacja odpadowa „EcoHarmonogram” dostępna dla mieszkańców gminy Błaszki

Od 16 stycznia 2024 roku mieszkańcy gminy Błaszki mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji odpadowej „EcoHarmonogram”.

Przypomnijmy, że aplikacja ma za zadanie wspomagać mieszkańców, wyszukując harmonogram odbioru odpadów za pomocą adresu (bez rejestracji i logowania), przypominać o nadchodzących terminach wywozów oraz dostarczać wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do ich prawidłowego segregowania.

Aby zainstalować aplikację wystarczy wejść na swoim smartfonie do sklepu z aplikacjami, wyszukać aplikację „EcoHarmonogram” i kliknąć „zainstaluj”. Następnie należy wybrać miasto/gminę, ulicę na której mieszkasz i od tego momentu aplikacja już sama będzie przypominać o zbliżającym się terminie odbioru odpadów. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na systemy operacyjne Android, iOS w sklepach Google Play oraz App Store.

Dzięki zainstalowaniu aplikacji „EcoHarmonogram” zyskasz:

  • darmową aplikację na urządzenia mobilne z funkcją informacyjno-edukacyjną o selektywnej zbiórce odpadów komunalnych na terenie Twojego miasta/gminy,
  • prosty i przejrzysty sposób dostępu do harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z Twojej posesji,
  • powiadomienia o terminach płatności za odebrane odpady,
  • szybki dostęp do informacji na temat PSZOK (punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych) adres, godziny otwarcia, co można oddać,
  • informacje o punktach odbioru leków przeterminowanych,
  • kontakt z organem zarządzającym i koordynującym zbiórkę odpadów komunalnych w Twoim mieście/gminie,
  • informacje jak należy sortować odpady,
  • wyszukiwarkę odpadów czyli wpisujesz nazwę odpadu i po chwili masz odpowiedź gdzie należy go wyrzucić,
  • gry edukacyjne dla najmłodszych,
  • informacje o stanie powietrza w Twoim mieście/gminie (jeżeli zainstalowane są tam czujniki powietrza),
  • możliwość zgłoszenia nieprawidłowości w odbiorze odpadów lub np. nielegalnie porzuconych odpadów.

W trosce o mieszkańców nieużywających smartfonów wszelkie informacje zawarte w aplikacji mobilnej będą również dostępne poprzez stronę internetową Urzędu miasta/gminy oraz dodatkowo na stronie www.orlistaw.pl.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji „EcoHarmonogram”.

ekoKalendarz - praca miesiąca: Styczeń

W związku z konkursem pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza" co miesiąc prezentujemy jedną z 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostały w EkoKalendarzu na 2024 rok.

Autorem pracy miesiąca jest Zuzanna Owczarek - Szkoła podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Szolc-Rogozińskiego w Kaliszu.

Życzenia noworoczne

Szanowni Państwo,
w tym Nowym 2024 Roku pragniemy złożyć piękne życzenia
wszelkiej pomyślności, sukcesów na polu zawodowym i osobistym
oraz życzyć pomyślności w realizacji wszystkich planów.

* * *

Przewodniczący Zarządu
Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”
oraz Dyrekcja Zakładu
Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”

Jeszcze raz Gala Envicon

Jeszcze jedno krótkie wspomnienie z niesamowitej nocy na gali Envicon, Abrys dla Środowiska we Wrocławiu. To był czas pełen inspiracji, rozmów i niezapomnianych chwil. Serdecznie dziękujemy Kapitule Konkursu o Puchar Recyklingu za docenienie pracy na rzecz ochrony środowiska i przyznanie nagród dla Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz ZUOK Orli Staw.

Nagrody dla Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 12 grudnia br. we Wrocławiu odbył się XXIV finał Konkursu o Puchar Recyklingu. W trakcie uroczystej gali Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” został uhonorowany Pucharem Recyklingu Krajowej Izby Gospodarczej. Kapituła Konkursu doceniła również nasze zaangażowanie w zakresie prawidłowo prowadzonej gospodarki odpadami komunalnymi przyznając nam nagrodę główną w kategorii „Lider recyklingu – opakowania”. Kolejną nagrodę ZKG otrzymał z rąk Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pana Jacka Bogusławskiego w kategorii „Aktywni w Wielkopolsce” w której to nagradzane są podmioty działające na terenie Wielkopolski. Nagrody odebrał Pan Jan Adam Kłysz Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina.

Konkurs o Puchar Recyklingu jest organizowany przez redakcję miesięcznika „Przegląd Komunalny” od 1999 roku i jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie, spośród zgłoszonych podmiotów, tych, które realizują najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów u źródła, a także prowadzą ciekawą i skuteczną edukację ekologiczną. Konkurs jest skierowany zarówno dla gmin, jak i przedsiębiorstw, które zajmują się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów.

Cieszymy się bardzo z faktu znalezienia się w tak zaszczytnym gronie laureatów Konkursu. Jesteśmy dumni, że praca całej Załogi Zakładu „Orli Staw” i wieloletnie działania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi i ochrony środowiska zostały dostrzeżone i pozytywnie ocenione.

Gmina Błaszki oficjalnie w Związku Komunalnym Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z siedzibą w Kaliszu powiększył się o nową Gminę. Zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Wielkopolskiego z dnia 12 grudnia 2023 roku w sprawie ogłoszenia zmiany statutu Związku, Gmina Błaszki została wpisana jako Uczestnik Związku. Tym samym w skład Związku wchodzą aktualnie 24 miasta i gminy z terenu województwa wielkopolskiego i łódzkiego, o łącznym obszarze 2,8 tys. km2, zamieszkałym przez blisko 330 tys. mieszkańców.

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” powstał w 1998 roku. Celem działania Związku jest opracowywanie i realizacja programu polegającego na kompleksowym i zgodnym z wymogami Unii Europejskiej rozwiązywaniu problemu gospodarki odpadami komunalnymi w rejonie działania Związku.

Zadaniem statutowym Związku jest wybudowanie i eksploatacja Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, przetwarzanie odpadów komunalnych wytworzonych na terenie Gmin - Uczestników Związku w instalacjach, jakimi dysponuje Związek oraz prowadzenie działalności edukacyjnej w dziedzinach należących do zakresu działania Związku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

XXIII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 11 grudnia 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XXIII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu z XXII posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 14 listopada 2023 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 14 listopada do dnia XXIII Zgromadzenia.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w sprawach:

  1. wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2024-2027,
  2. uchwalenia planu finansowego Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na rok 2024.

Na zakończenie obrad Przewodniczący Zgromadzenia złożył wszystkim Przedstawicielom Miast i Gmin Członkowskich Związku życzenia Świąteczno-Noworoczne.

Nowa ładowarka kołowa w ZUOK Orli Staw

W ramach projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu" - Zadanie nr 17 do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw" dostarczona została fabrycznie nowa ładowarka kołowa.

Przedmiotowy zakup jest ostatnim realizowanym w ramach Projektu pn. "Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu". Wartość Projektu wynosi 144 154 793,01 zł brutto, w tym dofinansowanie 79 695 332,72 zł ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020, II oś priorytetowa, Działanie 2.2 – Gospodarka odpadami komunalnymi.

Posumowanie Konkursu plastycznego na pracę do EKOKALENDARZA 2024

Uroczyste podsumowanie Konkursu plastycznego na pracę do EkoKalendarza 2024 odbyło się we wspaniałym gmachu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w Sali Fortepianów. Na uroczystość przybyli najmłodsi jego Uczestnicy wraz z opiekunami. Przybyłych Gości powitali Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” Pan Jan Adam Kłysz oraz Radny Powiatu Kaliskiego Pan Krzysztof Dziedzic.

Konkurs plastyczny kierowany był do przedszkoli i szkół podstawowych z miast i gmin należących do Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej i promującej ekologiczne zachowania o tematyce związanej z gospodarką odpadami, segregacją odpadów, recyklingiem, kompostowaniem, ograniczeniem ich wytwarzania, ochroną powietrza, w szczególności zakazem spalania śmieci itp. Na konkurs nadesłano wiele prac, wykonanych na bardzo wysokim poziomie. Wobec czego wybór 12 z nich, które zostały zamieszczone w EkoKalendarzu na 2024 rok był bardzo trudny.

Podczas podsumowania każdy z Uczestników konkursu otrzymał nagrodę, pamiątkowy dyplom oraz EkoKalendarz. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu oraz nauczycielom i opiekunom za wykazane zaangażowanie.

Zadanie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Inauguracja XX Kaliskiej Przygody z Odpadami

Inauguracja tegorocznej edycji projektu edukacyjnego Kaliska Przygoda z Odpadami odbyła się 29 listopada 2023 r. w auli ośrodka doskonalenia nauczycieli w kaliszu. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” Pan Jan Adam Kłysz oraz Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Pan Jarosław Wujkowski.

W ramach inauguracji projektu przeprowadzone zostało szkolenie dla nauczycieli. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczącej recyklingu aluminium, którą przeprowadziła Pan Artur Łobocki z Fundacji RECAL. Następnie nauczyciele wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Kornelię Cypryjańską-Perucką z Ekolandii.edu.

Spotkanie było także okazją do wręczenia certyfikatów nauczycielom, którzy w poprzedniej edycji projektu realizowali działania proekologiczne w szkołach.

Mamy nadzieję, że udało się nam zainspirować wiele osób do świadomych i ekologicznych działań. Zachęcamy do wprowadzania ich w życie i realizacji projektu w placówkach oświatowych.

Zgłoszenia do projektu można przysłać na: kaliskaprzygodazodpadami@odn.kalisz.pl.

Inauguracja Kaliskiej Przygody z Odpadami

Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czyta Gmina" oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu serdecznie zapraszają na konferencję inaugurującą Kaliską Przygodę z Odpadami, która odbędzie się 29 listopada 2023 roku w godz. 15.00-19.00 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu przy ul. Wrocławskiej 182.

Zapisy przez system ISOS

XXII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 14 listopada 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XXII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu XXI posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 15 września 2023 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 15 września do dnia XXII Zgromadzenia.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w sprawach:

  1. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2023–2026,
  2. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na 2023 rok.

Ostatnim punktem Zgromadzenia były zapytania oraz sprawy organizacyjne.

Wyniki Konkursu Plastycznego na pracę do EkoKalendarza

Oficjalne wyniki konkursu pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EkoKalendarza".

Poniżej prezentujemy autorów 12 zwycięskich prac plastycznych, które wydrukowane zostaną w EkoKalendarzu na 2024 rok:

  1. Kinga Banasiak - Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w Gołuchowie
  2. Nikola Macke - Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Nowym Nakwasinie
  3. Amelia Maciejewska - Przedszkole "Tęcza" - Zespół Szkół w Szczytnikach
  4. Zuzanna Owczarek - Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Szolc-Rogozińskiego w Kaliszu
  5. Damian Nowakowski - Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
  6. Przemysław Pogorzelec - Szkoła Podstawowa w Rajsku
  7. Daria Staciwa - Przedszkole Samorządowe nr 6 im. Kubusia Puchatka w Turku
  8. Jan Juszczak - Szkoła Podstawowa nr 18 w Kaliszu
  9. Iga Surdyga - Przedszkole Samorządowe nr 3 "Bajkowe Przedszkole" w Turku
  10. Aleks Marczak - Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Mielęckiego w Koźminku
  11. Sofiia Lubyk - Szkoła Podstawowa w Morawinie
  12. Lena Matuszak - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu

Komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia również pozostałym Uczestnikom konkursu. Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Rozdanie nagród nastąpi do 30.11.2023r. w miejscu ustalonym przez Organizatora. O terminie i miejscu powiadomimy Państwa drogą e-mailową na adresy podane w zgłoszeniach.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Jak prawidłowo segregować odpady komunalne?

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Orlim Stawie

W dniu 17 października 2023 roku w zakładzie unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” przeprowadzono ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze. Uczestnikami ćwiczeń byli pracownicy ZUOK „Orli Staw” (w tym zakładowa grupa ratownicza) oraz pracownicy służby ochrony i inne osoby znajdujące się w tym czasie na terenie Zakładu. W ramach ćwiczeń zasymulowano pożar nowej hali sortowania odpadów.

Po stwierdzeniu i zlokalizowaniu źródła pożaru niezwłocznie powiadomiono straż pożarną, przeprowadzono ewakuację pracowników, a następnie przystąpiono do akcji gaśniczej. W trakcie pożaru zostali ranni pracownicy Zakładu oraz strażak uczestniczący w akcji. Ratownicy ewakuowali ich z zagrożonej strefy, a następnie udzielili pierwszej pomocy.

Akcja miała na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji oraz umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w przypadku powstania pożaru. W akcji sprawdzono również działanie systemu dostarczania wody w miejsce pożaru oraz zakładowy sprzęt gaśniczy, w tym samochód strażacki marki STAR 266. W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 80 strażaków, 16 wozów bojowych OSP Ceków, Kamień, Morawin, Przespolew, Mycielin, Lisków, Koźminek oraz PSP z Kalisz, w tym samochód dowodzenia i łączności.

Zagrożenie pożarem w tego typu obiektach jest bardzo wysokie. Ze względu na ich specyfikę incydenty pożarowe zdarzają się stosunkowo często. Mając powyższe na uwadze, Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz Dyrekcja Zakładu kładzie bardzo duży nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie ZUOK „Orli Staw”. Poza wyposażeniem w profesjonalny sprzęt p-poż, okresowo organizowane są ćwiczenia, w tym także z udziałem Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

XXI Edycja Samorządowego Forum Kapitału i Finansów

W dniach 11-12 października 2023 roku w Katowicach odbyła się XXI Edycja Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Jest to największe i najważniejsze spotkanie łączące wpływowych liderów samorządu, administracji publicznej, finansów i biznesu. Forum to unikalna platforma współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami, ale także między biznesem a JST. Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” reprezentował Pan Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Zarządu Związku, który pełnił również rolę moderatora panelu dyskusyjnego pt. „Jak poradzić sobie z odbiorem i selektywną zbiórką odpadów?”.

Konkurs plastyczny na pracę do EKOKALENDARZA

Zapraszamy przedszkola i szkoły podstawowe z miast i gmin należących do Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z terenu województwa wielkopolskiego (Kalisz, Turek, Mycielin, Opatówek, Ceków-Kolonia, Brzeziny, Dobra, Godziesze Wielkie, Gołuchów, Kawęczyn, Lisków, Szczytniki, Tuliszków, Blizanów, Stawiszyn, Malanów, Żelazków, Koźminek) do udziału w konkursie pt. „Konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na pracę do EKOKALENDARZA”.

Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej i promującej ekologiczne zachowania o tematyce związanej z gospodarką odpadami, segregacją odpadów, recyklingiem, kompostowaniem, ograniczeniem wytwarzania odpadów (np. stosowaniem i wykorzystaniem pojemników i toreb wielokrotnego użytku), ochroną powietrza, w szczególności zakazem spalania śmieci, ochroną zdrowia przed smogiem, ochroną drzew), segregacją odpadów bio bez foliowych worków itp.

Na prace czekamy do 17.10.2023 roku. Dla autorów najlepszych prac przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Podczas oceniania pod uwagę brana będzie spójność pracy z tematem konkursu, walory edukacyjne i wychowawcze oraz pomysłowość, oryginalność i atrakcyjność pracy. Zwycięskie prace zostaną wydrukowane w EKOKALENDARZU 2024. W przypadku pytań technicznych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 62 763 56 56 / 601 913 994.

Do pobrania: Regulamin Konkursu.

Supermeni Jakości 2023

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do głosowania w Plebiscycie SUPERMENI JAKOŚCI 2023 organizowanego przez TÜV NORD Polska. Do formularza głosowania można dostać się za pomocą strony konkursu, gdzie znajduje się też informacja o wszystkich uczestnikach Plebiscytu, lub bezpośrednio do strony głosowania.

Głosujący – po wpisaniu swojego adresu mail otrzyma na skrzynkę pocztową link do głosowania. Głosujący może oddać po jednym głosie na każdą z trzech kategorii. Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina znajduje się w kategorii „Przedsiębiorstwa średnie”.

Serdecznie dziękujemy Państwu za oddane głosy, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Podsumowanie projektu "Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu"

Dostawa sprzętu transportowego do ZUOK „Orli Staw”

W ramach projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu” - Zadanie nr 9 i 14 do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” dostarczony został n/w sprzęt transportowy:

  • fabrycznie nowego samochód ciężarowy DAF z urządzeniem hakowym i przyczepą do przewozu kontenerów oraz dwa kontenery asenizacyjne,
  • fabrycznie nowy ciągnik rolniczy Massey Ferguson z fabrycznie nowym wozem asenizacyjnym i fabrycznie nowym rozrzutnikiem.

Przedmiotowa inwestycja realizowana jest w ramach Projektu pn. "Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu". Wartość Projektu wynosi 144 154 793,01 zł brutto, w tym dofinansowanie 79 695 332,72 zł ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020, II oś priorytetowa, Działanie 2.2 – Gospodarka odpadami komunalnymi.

XXI posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 15 września 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XXI posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu XX posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 28 czerwca 2023 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 28 czerwca do dnia XXI Zgromadzenia.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w sprawach:

  1. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2023-2026,
  2. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na 2023 rok.

Ponadto Przewodniczący Zarządu Związku Pan Jan Adam Kłysz przedstawił zgromadzonym informacje o wynikach kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Święto Ulicy Niecałej

W dniu 2 września 2023 roku gościliśmy na Święcie Ulicy Niecałej. Impreza odbywała się w Kaliszu i była to już jej 11. edycja. Święto Ulicy Niecałej to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza kaliskich imprez i co roku przyciąga tłumy Kaliszan. W jego organizację jest zaangażowanych  kilkadziesiąt firm, szkół, stowarzyszeń, artystów, wystawców, osób prywatnych oraz instytucji. To pokazy, zabawy, warsztaty, konkursy, wystawy lalek, obrazów, rzeźb, książek, zabawek, przedmiotów użytkowych, zabytkowych przedmiotów codziennego użytku.

Dla przybyłych gości przygotowaliśmy nasze stoisko edukacyjne, na którym rozprowadzaliśmy materiały dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Odwiedzający nas mogli również sprawdzić swoje umiejętności segregowania odpadów na specjalnie przygotowanych planszach magnetycznych przedstawiających kosze. W konkursie ochoczo i licznie brały udział dzieci oraz osoby dorosłe.

Wielką niespodzianką dla wszystkich była obecność maskotki Łosia Czystosia. Wśród okrzyków radości każdy miał okazję zrobić sobie zdjęcie z Łosiem. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie oraz wszystkim osobom za odwiedzenie naszego stoiska.

Goście w Orlim Stawie

W dniu 9 sierpnia 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Pan Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Andrzej Grzyb Poseł na Sejm RP. Podczas wizyty Goście wraz z Panem Janem Adamem Kłyszem – Przewodniczącym Zarządu Związku oraz Panem Piotrem Szewczykiem zastępcą Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu zwiedzili nowopowstałe obiekty Zakładu czyli pierwszą w Polsce instalację fermentacji przetwarzającą selektywnie zbierane odpady biodegradowalne na biogaz oraz wyposażoną w nowoczesne urządzenia technologiczne instalację do sortowania odpadów. Goście szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi pracy Zakładu oraz przeprowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności jego niedawno ukończoną modernizację.

Piłki za puszki

W dniu 9 sierpnia odebraliśmy 60 kg puszek aluminiowych zebranych na Orliku w gminie Dobra w ramach konkursu "Piłki za puszki" organizowanego przez ZKG "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz Fundację Recal. Orlik z gminy Dobra zajmuje pierwsze miejsce w rankingu od początku akcji. Zebrano tam już 1432 kg puszek aluminiowych.

Projekt „Piłki za puszki” realizowany jest w głównie na boiskach typu “Orlik” ale nie wyklucza to możliwości działania na innych obiektach sportowych i w placówkach oświatowych. Za każde 15 kg zebranych puszek aluminiowych (1 kg to około 60 sztuk), obiekt sportowy otrzymuje wysokiej jakości piłkę do futbolu, siatkówki, koszykówki lub innej dyscypliny. Oprócz korzyści ekologicznych płynących z recyklingu, takich jak ochrona zasobów i ochrona klimatu, jest również materialny aspekt, bowiem pieniądze ze sprzedaży puszek wykorzystane są do zakupu wyposażenia sportowego na potrzeby Orlików.

Modernizacja ZUOK Orli Staw

Zapraszamy do lektury artykułu dot. modernizacji zakładu „Orli Staw” w ramach Projektu pn. "Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu" - link do artykułu.

Dostawa podnośnika serwisowego

W ramach projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu” - Zadanie nr 11 do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” dostarczony został podnośnik serwisowy. Koszt dostawy podnośnika wyniósł 448 950,00 zł brutto. Dostawa została zrealizowana przez firmę GUTLIFT MARCIN GUT SPÓŁKA KOMANDYTOWA z Bielsko-Białej.

Przedmiotowa inwestycja realizowana jest w ramach Projektu pn. "Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu". Wartość Projektu wynosi 144 154 793,01 zł brutto, w tym dofinansowanie 79 695 332,72 zł ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020, II oś priorytetowa, Działanie 2.2 – Gospodarka odpadami komunalnymi.

Wizyta przedstawicieli Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy-Zdroju

W dniu 2 sierpnia w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy-Zdroju. Przybyłych Gości powitał Pan Jan Adam Kłysz – Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, który następnie przedstawił delegacji informacje dotyczące powstania, działalności i modernizacji Zakładu „Orli Staw”. W spotkaniu uczestniczyły również Pani Justyna Grzelak - Zastępca Dyrektora ds. logistyki i ochrony środowiska oraz Pani Anna Macke - Kierownik JRP.

W kolejnej części wizyty Goście zwiedzili obiekty Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się informacjami dotyczącymi jego pracy oraz przeprowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”.

Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności jego niedawno ukończoną modernizację.

Nie ma wakacji od segregacji

Pod takim hasłem odbył się w dniach 24 - 28 lipca 2023 roku, organizowany przez Miasto Sieradz oraz Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” 18. Festiwal Recyklingu. Mieszkańcy Miasta Sieradza dostarczali na Stację Przeładunkową Odpadów Komunalnych w Sieradzu odpady za które dostawali Ekodukaty, które następnie mogli wymienić na rośliny lub gadżety ekologiczne. Tegoroczna akcja ekologiczna miała zmienioną formułę, nie było sobotniego finału połączonego z wydawaniem roślin. Ekodukaty były wymiennie na rośliny na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. w Sieradzu, natomiast ekogadżety mieszkańcy mogli odebrać bezpośrednio na Salce Edukacyjnej na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych.

Podczas 18. Festiwalu Recyklingu, 634 mieszkańców dostarczyło odpady o łącznej masie ponad 26,5 ton. Poniżej przedstawiamy masy odebranych odpadów z poszczególnych grup:

  • 21 455 kg – zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • 4 206 kg – baterii,
  • 186 kg – akumulatorów samochodowych,
  • 338 kg – puszek albuminowych,
  • 325 kg – farb i lakierów,
  • 90 kg – świetlówek,
  • 80 kg – przeterminowanych leków,
  • 30 kg – nienadających się do użytku olejów jadalnych.

Pierwszy raz w tego typu akcji były zbierane oleje spożywcze, aby uświadomić mieszkańcom, że nadają się one przetworzenia w instalacji fermentacji funkcjonującej na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Zmarł Zastępca Burmistrza Gminy Koźminek Śp. Henryk Muszyński

Z żalem informujemy o śmierci Henryka Muszyńskiego wieloletniego samorządowca, Zastępcy Burmistrza Gminy Koźminek, Przyjaciela Gminy Koźminek i wspaniałego Człowieka, który był niezwykle oddany działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Wyrazy głębokiego żalu i współczucia Rodzinie zmarłego składają:
Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" Jan Adam Kłysz wraz z Członkami Zarządu Związku.

Spoczywaj w pokoju.


Msza święta żałobna za Śp. Henryka Muszyńskiego odbędzie się 2 sierpnia (środa) o godzinie 12.00 w kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Koźminku. Przed mszą świętą odbędzie się modlitwa różańcowa. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie urny z prochami Zmarłego na cmentarz parafialny w Złotnikach.

Goście z Ukrainy

W dniu 24 lipca 2023 roku ZUOK „Orli Staw” odwiedziła delegacja z Ukrainy. W jej skład weszła Pani Tetiana lermolaieva, Mer ukraińskiego miasta Koziatyń , które jest siedzibą rejonu Koziatyńskiego oraz Dyrektor przedsiębiorstwa komunalnego z Koziatynia. Gości powitał Pan Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Informacje dotyczące powstania, działalności i modernizacji Zakładu „Orli Staw” przedstawił Pan Piotr Szewczyk, Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu.

W kolejnej części spotkania Goście zwiedzili obiekty Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się informacjami dotyczącymi jego pracy. W trakcie spotkania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności jego niedawno ukończoną modernizację.

Wizyta była okazją do nawiązania roboczych kontaktów oraz wymiany doświadczeń. ZUOK „Orli Staw” jest dla naszych wschodnich sąsiadów przykładowym rozwiązaniem tworzenia nowoczesnego systemu zagospodarowania odpadów z wykorzystaniem dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Festyn „Żniwa w Cekowie”

W dniu 22 lipca 2023 roku na zaproszenie Stowarzyszenia „Razem dla Cekowa” oraz Urzędu Gminy Ceków – Kolonia gościliśmy na festynie „Żniwa w Cekowie”. Impreza odbywała się przy sali OSP w Cekowie. W programie festynu znalazło się wiele atrakcji m.in. występy zespołów ludowych, recytacje wierszy, wystawa zabytkowych samochodów. Dla gości przybyłych na festyn przygotowaliśmy nasze stoisko edukacyjne, na którym rozprowadzaliśmy materiały dotyczące prawidłowej gospodarki odpadami.

Odwiedzający nas mogli również sprawdzić swoje umiejętności segregowania odpadów na specjalnie przygotowanych planszach magnetycznych przedstawiających kosze. W konkursie ochoczo i licznie brały udział dzieci oraz osoby dorosłe. Wielką niespodzianką dla wszystkich była obecność maskotki Łosia Czystosia. Wśród okrzyków radości każdy miał okazję zrobić sobie zdjęcie z Łosiem. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie oraz wszystkim osobom za odwiedzenie naszego stoiska.

XVIII Festiwal recyklingu. Nie ma wakacji od segregacji

Od poniedziałku 24 lipca rozpoczyna się XVIII Festiwal Recyklingu, który odbędzie się na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu przy ul. Dzigorzewskiej 4. Festiwal potrwa do piątku 28 lipca. W zamian za dostarczone odpady mieszkańcy Sieradza na miejscu otrzymają sadzonki roślin oraz gadżety ekologiczne.

W ramach Festiwalu Recyklingu w dniach 24–28 lipca 2023 r., w godz. 8:00 – 18:00 na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu, przy ul. Dzigorzewskiej 4 zbierane będą następujące rodzaje odpadów:

  • baterie,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (elektroodpady),
  • puszki aluminiowe,
  • odpady problemowe,
  • oleje i tłuszcze jadalne.

W zamian za przekazane odpady w dniach 24 – 28 lipca 2023r. w godz. 8:00 - 18:00 (lub do wyczerpania zapasów gadżetów ekologicznych lub roślin) na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu, przy ul. Dzigorzewskiej 4 wydawane będą gadżety ekologiczne, natomiast na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. w Sieradzu, przy ul. Wojska Polskiego 102 wydawane będą sadzonki roślin.

Serdecznie zapraszamy.

Projekt „Piłki za puszki”

Od 2015 roku Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” jest oficjalnym partnerem fundacji RECAL w zakresie realizacji projektu „Piłki za Puszki. Główną ideą projektu jest połączenie dwóch ważnych aspektów zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, sportu i ochrony zasobów naturalnych. Aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie każdego uprawiającego sport. Recykling oszczędza zasoby naturalne, jak również przyczynia się do utrzymania środowiska w dobrej kondycji.

Projekt realizowany jest w głównie na boiskach typu "Orlik" ale nie wyklucza to działania na innych obiektach sportowych i w placówkach oświatowych. Za każde 15 kg zebranych puszek (1 kg to około 60 sztuk), obiekt sportowy otrzymuje wysokiej jakości piłkę do futbolu, siatkówki, koszykówki lub innej dyscypliny.

W ostatnim czasie odebraliśmy n/w ilości puszek:

  • 18 kg Orlik w Tuliszkowie,
  • 60 kg Szkoła Podstawowa nr 15 w Kaliszu,
  • 21 kg Orlik w Malanowie,
  • 30 kg Szkoła Podstawowa w Moskurni,
  • 20 kg Zespół Szkół nr 1 w Liskowie.

Chętnych zachęcamy do włączenia się w akcję.

Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” za 2022 rok

W dniu 28 czerwca 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XX posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady, a także Burmistrz Błaszek – Pan Piotr Świderski. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu z XIX posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 27 lutego 2023 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku za 2022 rok.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały m.in. w sprawach:

  1. zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania planu finansowego Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” za 2022 rok,
  2. udzielenia Zarządowi Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” absolutorium za 2022 rok,
  3. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2023–2026,
  4. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na 2023 rok,
  5. wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych dla potrzeb rozwoju Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”,
  6. zmiany Statutu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

W trakcie Zgromadzenia przedstawiono także ocenę stopnia należytego wykonania obowiązków wynikających z uchwały Nr XV/60/2017 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z dnia 12 grudnia 2017 roku w sprawie wykonania obowiązków wynikających z „Wytycznych w zakresie reguł dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym w ramach zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami komunalnymi”.

Na koniec spotkania Przewodniczący Zgromadzenia, Pan Krystian Kinastowski pogratulował Zarządowi Związku uzyskania absolutorium za działalność prowadzoną w 2022 roku oraz podziękował Głównej Księgowej, Dyrekcji i pracownikom Związku za wytężoną i solidną pracę.

Projekt Segreguj odpady z reflexem

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” zakończył realizację projektu edukacyjnego „Segreguj odpady z ReFlexem”. Inicjatorem projektu był Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.

Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z odpadami, a zwłaszcza z opakowaniami elastycznymi. Działania edukacyjne skierowane były do najmłodszych mieszkańców Związku. Z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, do projektu przystąpiło 26 szkół podstawowych z Kalisza, Sieradza i okolic.

W ramach projektu w każdej ze zgłoszonych szkół przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 5500 uczniów. Podczas zajęć z dziećmi wręczane były liczne ulotki, foldery, gry edukacyjne i gadżety ekologiczne. W ramach projektu zorganizowany został konkurs, którego celem było rozwijanie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z opakowaniami elastycznymi. Na konkurs wpłynęło ponad 100 plakatów i 40 filmików. Nagrodami były bony prezentowe oraz dyplomy i upominki. Z pośród szkół uczestniczących w projekcie 15 z nich otrzymało EKOSTACJE (tablice i pojemniki do zbiórki), a pozostałe maty edukacyjne. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

Uroczystość 25-lecia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 2 czerwca 2023 roku Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” obchodził 25-lecie swojej działalności. Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” powstał w 1998 roku. Jego założycielami i pierwszymi Członkami było osiem gmin i miast, tj. Miasto Kalisz, Gmina Blizanów, Gmina Ceków-Kolonia, Gmina Gołuchów, Gmina Goszczanów, Gmina Mycielin, Miasto Turek oraz Gmina i Miasto Warta.

Uroczystość rocznicowa odbyła się na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" i połączona była z ważnym wydarzeniem, tj. uroczystym otwarciem obiektów i instalacji zrealizowanych przez Związek w ramach Projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego centrum Recyklingu”, które przez ostatnie cztery lata powstały na terenie Zakładu.

Wśród obecnych na uroczystości byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych administracji i urzędów szczebla gminnego i powiatowego, przedstawicieli gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, inspekcji, służb mundurowych, Radnych Gmin, Radnych Powiatu, Członków Zarządu Powiatu. Na rocznicę przybyła również delegacja samorządowców z niemieckiej Saksonii, z Gminy Amtsberg.

Szczególną grupą gości byli Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci Miast oraz Przedstawiciele Zgromadzenia Związku i Zarządu z lat 1998-2023, którzy w tym czasie pracowali w Zgromadzeniu naszego Związku, na czele z Panem Wojciechem Bachorem – Prezydentem Miasta Kalisza w latach 1990-1998. To właśnie Pan Prezydent, na początku drugiej Kadencji samorządu, wraz z ówczesnym Zarządem Miasta Kalisza podejmował decyzję o rozpoczęciu prac nad utworzeniem Związku.

Na gali obecni byli przedstawiciele firm zajmujących się gospodarką odpadami z którymi Związek współpracuje od początku swego istnienia.

W związku z otwarciem obiektów i instalacji zrealizowanych przez Związek w ramach Projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego centrum Recyklingu” galę swoją osobą uświetnił Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Pan Dominik Bąk oraz przedstawiciele firm uczestniczących w realizacji tego projektu m.in. WERBUD Roboty Drogowo-Budowlane Piotr Pleśnierowicz, Sutco-Polska, Firma Budowlana Marek Antczak oraz Konsorcjum AK NOVA i Strabag.

W obchodach 25-lecia Związku nie mogło oczywiście zabraknąć także wszystkich pracowników Zakładu „Orli Staw” wraz z kadrą zarządzającą. Na koniec uroczystości przybyli Goście mogli zwiedzić nowo wybudowane obiekty oraz wpisać się do księgi pamiątkowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność na uroczystości oraz za miłe słowa.

25-lecie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 2 czerwca 2023 roku Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” będzie obchodził swoje 25-lecie działalności. W bieżącym roku bowiem przypadła 25. rocznica powstania Związku, który zawiązało osiem gmin i miast, tj. Miasto Kalisz, Gmina Blizanów, Gmina Ceków-Kolonia, Gmina Gołuchów, Gmina Goszczanów, Gmina Mycielin, Miasto Turek oraz Gmina i Miasto Warta. Będzie to święto wszystkich, którzy tworzyli i tworzą nadal historię Związku na przestrzeni 25 lat.

Uroczystości odbędą się w Orlim Stawie na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” i połączone będą z ważnym wydarzeniem, tj. uroczystym otwarciem obiektów i instalacji zrealizowanych przez Związek w ramach Projektu pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego centrum Recyklingu”.

Zbiórka baterii 2023 – Wyniki konkursu

Do pobrania: Raport z przebiegu "Konkursu Zbiórki zużytych Baterii (KZzB) 2023"

Wizyta przedstawicieli Celowego Związku Gmin "Eko-Logiczni"

W dniu 9 maja 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli przedstawiciele Celowego Związku Gmin "Eko-Logiczni" z Błażowej. Przybyłych Gości powitał Pan Jan Adam Kłysz – Przewodniczący Zarządu Związku. Następnie informacje dotyczące powstania, działalności i modernizacji Zakładu „Orli Staw” w prezentacji przedstawił Pan Piotr Szewczyk, Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu. W kolejnej części spotkania Goście zwiedzili obiekty Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się informacjami dotyczącymi jego pracy oraz prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności prowadzone aktualnie prace modernizacyjne. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Dzień pracownika gospodarki komunalnej

10 maja obchodzony jest Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. Gospodarka komunalna to bardzo istotna dziedzina gospodarki narodowej. Dzięki pracownikom zatrudnionym w sektorze dostaw wody, gospodarowania ściekami, odpadami możemy żyć w czystości.

Z okazji Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej pragniemy złożyć wszystkim pracownikom komunalnym najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz zawodowym. Niech w codziennej pracy towarzyszy Wam zadowolenie z dobrze wykonanych zadań oraz życzliwość społeczności lokalnych oceniających Waszą pracę.

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcji zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie. O zdrowie Ziemi można i warto dbać codziennie, poprzez szereg z pozoru niewielkich zmian w naszym zachowaniu. Oto kilka z nich:

  • segreguj odpady,
  • nie marnuj wody,
  • nie marnuj jedzenia,
  • nie marnuj prądu,
  • kupuj produkty ekologiczne,
  • korzystaj z transportu publicznego lub jeźdź na rowerze.

Mamy nadzieję, że takie działania, będą realizowane każdego dnia i pozwolą cieszyć się czystymi lasami, wodami i powietrzem, czego z okazji Dnia Ziemi wszystkim Państwu życzymy.

Spotkanie wyjazdowe Radnych Powiatu Kaliskiego w ZUOK "Orli Staw"

W dniu 19 kwietnia 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Powiatu Kaliskiego. Goście wysłuchali prezentacji Pana Jana Adama Kłysza – Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. W dalszej części spotkania Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy i prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Radni pozytywnie ocenili dotychczas realizowane działania. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Konkurs „Ekokreatywni na start!”

Rozwijanie świadomości ekologicznej w zakresie sposobów zapobiegania powstawaniu odpadów oraz selektywnej zbiórki odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, a także promowanie działań mających wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw - to cele konkursu „Ekokreatywni na start!”, którego organizatorem jest Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina". Jest on skierowanym do uczniów wszystkich szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie gmin członkowskich Związku.

Uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 będą rywalizowali o zwycięstwo, przygotowując plakaty dot. selektywnej zbiórki i kompostowania bioodpadów lub ulotki promujące działania zmierzające do ograniczenia powstawania odpadów i ich właściwej segregacji. A jest o co walczyć - autorzy najciekawszych projektów, a także koordynatorzy zwycięskich zespołów (nauczyciele) otrzymają wartościowe nagrody. A zatem… kto chętny?

Konkurs startuje już 3 kwietnia!

UWAGA! W związku z licznymi prośbami ze szkół wydłużamy termin naszego konkursu EKOKREATWYNI NA START.

Nowy termin nadsyłania prac: 15 maja 2023 r.

Więcej informacji w poniższych plikach:

Zbiórka baterii 2023 – Konkurs

Do pobrania: Regulamin Konkursu Zbiórki zużytych Baterii (KZzB) 2023

Szkolenie dla pracowników urzędów gmin

W dniu 15 marca 2023 roku w Sali edukacyjnej Zakładu „Orli Staw” odbyło się szkolenie dla pracowników urzędów gmin członkowskich Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz przedstawicieli firm komunalnych działających na ternie Związku.

Szkolenie dotyczyło zasad sporządzania sprawozdań w systemie BDO z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi za 2022 rok. Szkolenie prowadził Pan Tomasz Kaczmarek - Z-ca kierownika działu Logistyki i Ochrony Środowiska, współautor poradnika Wydawnictwa BECK, pt. „Sprawozdania o odpadach komunalnych. Analiza nowych wzorów obliczeniowych w kontekście zmian prawnych.”

Prowadzący przedstawił podstawy prawne systemu gospodarki odpadami komunalnymi obowiązujące w Polsce od 2013 roku, oraz omówił szczegółowo moduły sprawozdawcze systemu BDO. Omówiono też m.in. wzory obliczeniowe wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (Dz.U. 2017, poz. 2412).

Podobne szkolenia realizowane są cyklicznie, a dzięki nim pracownicy gminni i przedstawiciele firm odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mogą skorzystać z bezpłatnej i fachowej wiedzy.

Wizyta przedstawicieli Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu

W dniu 13 marca 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli przedstawiciele Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji Pana Jana Adama Kłysza - Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. W kolejnej części spotkania Pan Piotr Szewczyk Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu oprowadził gości po obiektach Zakładu oraz szczegółowo przedstawił informacje dotyczące jego pracy oraz prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”.

Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności prowadzone aktualnie prace modernizacyjne. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Wizyta przedstawicieli projektu FRONTSH1P

W dniu 10 marca 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” miało miejsce spotkanie wyjazdowe grupy zajmującej się odpadami organicznymi i rozwiązaniami umożliwiającymi zagospodarowanie tych odpadów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu FRONTSH1P. Zakład odwiedzili m.in. przedstawiciele Związku Międzygminnego „Bzura” oraz firm NOVAMONT z Włoch i CARTIFF z Hiszpanii.

FRONTSH1P skupia 34 partnerów (ośrodki badawcze i firmy z Europy), tworzy koncepcję wykorzystania odpadów jako surowców do produkcji, a także dzieli się doświadczeniem z zakresu gospodarki odpadami. Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie „zielonych” technologii dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

Goście wysłuchali prezentacji na temat powstania i działalności Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, a następnie zwiedzili obiekty Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się informacjami dotyczącymi jego pracy oraz prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”.

Goście, w merytorycznej dyskusji, wysoko ocenili sprawną realizację Projektu modernizacji oraz prawidłowo prowadzoną eksploatację Zakładu. Bardzo dziękujemy za wizytę.

Audyt recertyfikacyjny ISO 14001:2015

W styczniu 2023 roku po raz kolejny na terenie ZUOK „Orli Staw” oraz SPO w Sieradzu jednostka certyfikująca systemy nadzorowana przez Polskie Centrum Akredytacji - TUV Nord Polska przeprowadziła audyt nadzoru, który utrzymał ważność certyfikatu potwierdzającego spełnianie przez Związek wymagań normy PN EN ISO 14001:2015.

Celem wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego (SZŚ) w oparciu o wymagania przytoczonej normy międzynarodowej jest uzyskanie poprawy efektów działalności środowiskowej. Dlatego też należy okresowo przeglądać i oceniać SZŚ w celu identyfikowania możliwości doskonalenia. Wdrożony i działający Związku System Zarządzania Środowiskowego został poddany zatem okresowej ocenie i weryfikacji przez Jednostkę Certyfikującą TÜV NORD Polska Sp. z o.o. , posiadającą, m.in. w tym zakresie, akredytację PCA nr AC 090.

Celami audytu były:

  • ocena zgodności systemu zarządzania organizacji z kryteriami audytu, na które składają się: norma odniesienia PN EN ISO 14001:2015, zdefiniowane procesy oraz dokumentacja systemu opracowana przez organizację;
  • ocena skuteczności systemu do zapewnienia, że organizacja spełnia swoje wyspecyfikowane cele;
  • ocena zdolności systemu do zapewnienia, że organizacja spełnia mające zastosowanie wymagania przepisów prawnych i umów;
  • ocena stosowności zakresu certyfikacji.

Audytor wiodący stwierdził wdrożenie i utrzymywanie wymagań normy odniesienia, w tym: podejście ukierunkowane strategicznie (kontekst, analiza stron zainteresowanych), działania oparte na ryzyku i szansach, zarządzanie wiedzą, systematycznie spełnienie obowiązku zgodności, rozważanie perspektywy cyklu życia przy określaniu znaczących aspektów środowiskowych, pomiar i ciągłe doskonalenie oddziaływania w zakresie środowiska itp.

System Zarządzania Środowiskowego w oparciu o normę PN EN ISO 14001:2015 jest jednym z narzędzi, poprzez które Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” eksploatując Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” oraz Stację Przeładunkową Odpadów w Sieradzu, minimalizuje negatywne efekty swojej działalności oraz maksymalizuje pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Weryfikacja systemu oraz nadzór jednostki certyfikującej jest standardową procedurą potwierdzającą prawidłowe działania Związku (ZUOK „Orli Staw” i SPO w Sieradzu) w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Pierwsza certyfikacja systemu odbyła się już w roku 2012, co w kontekście wymagań DECYZJI WYKONAWCZEJ KOMISJI (UE) 2018/1147 z dnia 10 sierpnia 2018 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE, stawia Związek jako lidera w tym obszarze. Zważywszy na zapis BAT.1 ww. decyzji: cyt. „aby poprawić ogólną efektywność środowiskową, w ramach BAT należy zapewniać wdrażanie i przestrzeganie systemu zarządzania środowiskowego” podkreślić należy, że już w roku 2009 Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto Czysta Gmina” podjął decyzję o wdrożeniu Systemu Zarządzania Środowiskowego, poprzez podjęcie uchwały nr 32/09 z dnia 2 października 2009 roku w sprawie wdrożenia i certyfikacji w strukturach Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” systemu zarządzania środowiskowego w oparciu o normę PN-EN ISO 14001:2005. W roku 2011 przyjęto Uchwałą nr 20/2011 z dnia 14 listopada 2011 roku Politykę środowiskową, zwierająca m.in. zobowiązane do ciągłego doskonalenia.

Ponadto, w związku z 30-tą rocznicą działalności TUV NORD Polska - jednostka ta prowadzi akcję ekologiczną przez cały 2023 rok pod hasłem: 1 AUDYT = 1 DRZEWO. Za każdy zakończony audyt (certyfikacyjny, nadzoru lub recertyfikacyjny) przeprowadzony przez audytorów jednostka zobowiązała się do zasadzenia jednego drzewa. Jedno drzewo produkuje 140 kg tlenu rocznie. To dokładnie tyle, ile rocznie potrzebuje jeden dorosły człowiek. Drzewa to nasz filtr redukujący ilość dwutlenku węgla i nasz klimatyzator chłodzący powietrze w upalne dni. Dzięki nim spowalniamy odpływ wód opadowych. Zieleń korzystnie oddziałuje na nasze samopoczucie oraz zdrowie, działa uspokajająco oraz łagodzi stres. W związku z powyższym otrzymaliśmy także certyfikat ZASADZENIA NOWEGO DRZEWA.

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 27 lutego 2023 roku odbyło się uroczyste, XIX posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin Czyste Miasto, Czysta Gmina” połączone z obchodami 25-lecia Związku. Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" z siedzibą w Kaliszu został zarejestrowany w Rejestrze Związków Międzygminnych w dniu 4 lutego 1998 roku pod pozycją 175, a jego Statut został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Kaliskiego w dniu 27 lutego 1998 roku.

Uroczystemu Zgromadzeniu przewodniczył Pan Krystian Kinastowski, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Prezydent Miasta Kalisza. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady.

Wśród zaproszonych gości na uroczystość przybyły osoby bezpośrednio zaangażowane 25 lat temu w działo tworzenia Związku, m.in. Pan Wojciech Bachor Prezydent Miasta Kalisza w latach 1990-1998, Pan Daniel Tylak Wiceprezydent Miasta Kalisza w latach 1994-1998, a następnie wieloletni Przewodniczący Zarządu ZKG, Pan Bernard Popp Wiceprezydent Miasta Kalisza w latach 1998-2002, Pan Marek Zdunek Wójt Gminy Gołuchów, Pan Jerzy Matuszewski Wójt Gminy Mycielin w latach 1990-2018, i Pan Stanisław Urbaniak ówczesny Wójt Gminy Blizanów. Na Zgromadzeniu obecni byli również Przewodniczący Zarządu Związku Pan Jan Adam Kłysz, Dyrekcja ZUOK „Orli Staw”, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

W pierwszej części spotkania Przewodniczący Zgromadzenia – Pan Krystian Kinastowski serdecznie powitał wszystkich obecnych przedstawicieli gmin oraz zaproszonych gości. Następnie Pan Jan Adam Kłysz Przewodniczący Zarządu ZKG podsumował 25 lat działalności Związku, przedstawiając informację na temat aktualnej sytuacji Związku Komunalnego Gmin Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Przewodniczący Zarządu Związku pogratulował przedstawicielom Gmin Członkowskich wzorowego systemu gospodarowania odpadami, przedstawił korzyści, jakie mają Gminy i Miasta będące Członkami Związku i korzystające z tak nowoczesnej instalacji zagospodarowania odpadów. Pan Jan Adam Kłysz zakończył swą wypowiedź refleksją dotyczącą zagadnień ochrony środowiska i gospodarki odpadami na terenie działania Związku na przełomie tych 25 lat. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy przedstawili historię powstania Związku – każdy z innej perspektywy, złożyli gratulacje i przekazali pamiątkowy dyplom na ręce Przewodniczącego Zarządu Związku. Drugą część Zgromadzenia wypełniły obrady w oparciu o ich przyjęty porządek.

Na zakończenie Przewodniczący Zgromadzenia złożył podziękowania i wyrazy szacunku dla pomysłodawców powołania Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, w szczególności za ich wyobraźnię, determinację, wolę działania i umiejętność wykorzystania szansy, jaka pojawiła się przed dwudziestoma pięcioma laty. Natomiast Pan Jan Adam Kłysz Przewodniczący Zarządu ZKG wyraził swoje uznanie dla kadry zarządzającej oraz pracowników Zakładu „Orli Staw”. Wszyscy uczestnicy uroczystego Zgromadzenia otrzymali pamiątkowe reprinty pierwszego Statutu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Konsultacje projektu "Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030”

W dniu 16 lutego 2023 roku w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kaliszu przedstawiciele władz Miasta Kalisza, regionalnego biznesu, samorządu i nauki wzięli udział w konsultacjach społecznych innowacyjnego projektu "Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030". Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” reprezentowali Przewodniczący Zarządu ZKG Pan Jan Adam Kłysz i Pan Piotr Szewczyk Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu.

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030 przeprowadzane są w sześciu miastach Wielkopolski. Prezentowane są wtedy najważniejsze założenia i zagadnienia projektu Strategii, w tym m.in. kluczowe uwarunkowania, cele strategiczne, bilans wodoru dla Wielkopolski pokazujący potencjał oraz prognozę produkcji różnymi metodami oraz szacowany popyt w różnych obszarach. Uczestnicy spotkań mają okazję zapoznać się i przedyskutować interesujące tematy, podzielić się swoimi uwagami oraz wskazać kluczowe obszary wspomagające realizację Strategii.

Wizyta delegacji Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" w Dreźnie, Chemnitz oraz gminie Amtsberg

W dniach 9-10 lutego 2023 roku, na zaproszenie Strabag Sp. z o. o. oraz Burmistrza gminy Amtsberg przedstawiciele Zarządu oraz Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" gościli z wizytą roboczą w Dreźnie, Chemnitz oraz niemieckiej gminie Amtsberg. W skład delegacji weszli Pan Jan Adam Kłysz – Przewodniczący Zarządu ZKG, Pan Paweł Osiewała – Prezydent Miasta Sieradza Wiceprzewodniczący Zarządu ZKG, Pan Mariusz Chojnacki – Członek Zarządu ZKG, Pan Grzegorz Kulwinek – Wiceprezydent Miasta Kalisza, Pan Tadeusz Gebler – Burmistrz Gminy Dobra, Pan Rafał Szelągowski – Wójt Gminy Mycielin oraz Pan Krzysztof Roman – Burmistrz Miasta i Gminy Tuliszków.

W trakcie wizyty odbyto wiele spotkań z naszymi partnerami i sąsiadami z Niemiec. Nasza delegacja miała okazję zapoznać się z procesami przetwarzania odpadów zmieszanych w mieście Chemnitz oraz poznać problemy z jakimi borykają się władze Spółki, która eksploatuje instalację temu zadaniu dedykowaną. Podczas prezentacji informacje dotyczące zarządzania odpadami w gminie Amtsberg przekazał Burmistrz tej gminy, która jest również jednym ze współwłaścicieli dużej Spółki energetycznej.

Delegacja ZKG została także przyjęta przez Prezesa Spółki energetycznej, eins energie in sachsen GmbH & Co. KG, która obsługuje ponad 100 samorządów gminnych w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu, a która planuje budowę instalacji do termicznego przetwarzania odpadów. Informacjami na temat Związku oraz działania ZUOK „Orli Staw”, jego modernizacji i planów inwestycyjnych na przyszłość, podczas prowadzonych rozmów z gospodarzami podzielił się Pan Jan Adam Kłysz Przewodniczący Zarządu Związku.

Wizyta była okazją do nawiązania roboczych kontaktów z partnerami z Niemiec. Tego typu dyskusje oraz wymiany doświadczeń są niezwykle potrzebne min. do rozwiązywania pojawiających się bieżących problemów w zakresie gospodarowania odpadami na terenie Gmin Członkowskich Związku, ale również do rozważnego i racjonalnego podjęcia decyzji w zakresie dalszych planów inwestycyjnych, które pozwolą na prawidłowe zarządzanie całym systemem gospodarki odpadowej Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina".

Spotkanie z Łosiem Czystosiem w Domu Sąsiedzkim

W dniu 2 lutego 2023 roku w Domu Sąsiedzkim na ulicy Podgórze 2-4 w Kaliszu odbyły Eko warsztaty oraz spotkanie z Łosiem Czystosiem. Spotkanie z Łosiem Czystosiem i Przedstawicielami Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „ORLI STAW” zorganizowano w czasie ferii zimowych, a przeznaczone było dla dzieci w wieku od 5-9 lat.

Na początku warsztatów dzieci zgłębiły tajniki prawidłowego segregowania odpadów oraz dowiedziały się jak działa Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Ponadto wysłuchały prezentacji dotyczącej aplikacji EcoHarmonogram.

Następnie dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę w zajęciach praktycznych, na przygotowanych planszach z wizerunkami koszy. Na zakończenie spotkania, jego uczestników odwiedził specjalny gość, czyli maskotka Łoś Czystoś, z którym dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz miłe przyjęcie.

Dostawa pojazdu elektrycznego dla ZUOK „Orli Staw”

Powstanie nowoczesnej hali sortowania odpadów oraz instalacji fermentacji przetwarzającej selektywnie zbierane odpady biodegradowalne na biogaz, to jedne z najważniejszych prac przeprowadzonych w ramach projektu „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu”. Powiększanie Zakładu o nowe obiekty technologiczne wymaga również dostosowania do tego sprawności działania służb technicznych.

Pod koniec 2022 roku zaplecze transportowe ZUOK „Orli Staw” powiększyło się o nowy nabytek. Został nim elektryczny pojazd bagażowy typu Melex. Pojazd ten będzie wykorzystywany głównie do przemieszczania się pracowników służb technicznych Zakładu oraz przewożenia narzędzi i części remontowanych urządzeń i maszyn. Zakupiony pojazd może przewozić max 665 kg ładunku, posiada akumulatory litowe i mogą się nim przemieszczać dwie osoby.

Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu? – drugi nabór do Programu Wsparcia Technicznego EPAH dla samorządów

Ubóstwo energetyczne to złożone, wieloaspektowe wyzwanie. Powszechnie definiuje się je jako niezdolność gospodarstw domowych do zapewnienia ich członkom potrzeb energetycznych na odpowiednim poziomie. Ponieważ przyczyn ubóstwa energetycznego może być wiele, oznacza to również, że jego charakter może się różnić nawet na poziomie lokalnym. Skutki ubóstwa energetycznego są bardzo różnorodne – dotyczą zarówno zdrowia jak i samopoczucia. Ekstremalne temperatury w domu mogą prowadzić do zaostrzenia chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, udaru cieplnego lub nawet zgonów. Dzieci żyjące w warunkach ubóstwa energetycznego mogą osiągać słabsze wyniki w nauce, częściej zapadają na choroby i odczuwają obniżony dobrostan społeczny i emocjonalny. Ubóstwo energetyczne jest również powiązane ze zmianą klimatu i innymi wyzwaniami środowiskowymi. Rozwiązanie tego problemu może przynieść wielorakie korzyści, od poprawy komfortu w pomieszczeniach i osobistego samopoczucia do zmniejszenia nakładów na ochronę zdrowia, wzrostu poziomu wykształcenia, rozwoju gospodarczego oraz redukcji emisji dwutlenku węgla.

W 2020 roku ukazało się zalecenie Komisji Europejskiej, w którym zaproponowano wiele środków pomocnych w rozwiązaniu tego problemu, wymagając od państw członkowskich podjęcia odpowiednich działań. Do opracowania polityki, środków i działań zachęca się wszystkie szczeble administracji, a szczególnie samorządy lokalne, które są w stanie najlepiej rozpoznać podatność swoich obywateli na takie zagrożenia. Walka z ubóstwem energetycznym jest aktualnie priorytetem dla wielu władz. Niezależnie od ich zdolności radzenia sobie z wieloma złożonymi problemami społecznymi, gospodarczymi i instytucjonalnymi, nadal stanowi ona złożone wyzwanie, począwszy od identyfikacji zjawiska ubóstwa energetycznego (diagnoza), do przygotowania skutecznych odpowiedzi (planowanie) i wdrożenia konkretnych działań (realizacja). W różnych kontekstach mogą występować różne konfiguracje ubóstwa energetycznego i dotyczyć może ono różnych części populacji. Z tego powodu potrzebne są nowe ramy prawne i działania dostosowane do potrzeb, oparte na dokładnej identyfikacji odbiorców wrażliwych.

Aby wesprzeć samorządy w tym procesie, w 2021 r. działalność rozpoczęło europejskie Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego (en: Energy Poverty Advisory Hub, EPAH). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie jednostkom samorządowym i współpracującym z nimi podmiotom pomocy w analizie problemu na ich terenie oraz zaplanowanie lokalnych działań, które pomogą ograniczyć zjawisko ubóstwa energetycznego, a w długim terminie jego wyeliminowanie oraz przyspieszenie sprawiedliwej transformacji poszczególnych regionów UE. Centrum współpracuje z ekspertami tematycznymi oraz gromadzi cenną wiedzę, doświadczenia i dobre praktyki, które mogą okazać się przydatne dla innych samorządów i podmiotów zainteresowanych zwalczaniem ubóstwa energetycznego. Centrum EPAH ogłasza w tym roku drugi już nabór do Programu Wsparcia Technicznego, przeznaczonego dla samorządów oraz współpracujących z nimi organizacji, które chcą przeciwdziałać temu zjawisku. W okresie od 1 do 31 marca 2023 r. wnioskodawcy będą mogli aplikować o pomoc techniczną (wsparcie eksperckie), dzięki której będą w stanie lepiej zaplanować działania na rzecz osób ubogich energetycznie lub zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Wszystkie samorządy oraz współpracujące z nimi organizacje, zainteresowane skorzystaniem z oferowanej pomocy technicznej, serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium w języku polskim, podczas którego omówiony zostanie temat ubóstwa energetycznego, jak również wsparcie i materiały oferowane przez EPAH, proces aplikacyjny do nowego naboru, zakres udzielanej pomocy technicznej oraz szczegóły dotyczące późniejszej współpracy pomiędzy beneficjentem a wyznaczonym ekspertem.

Webinarium odbędzie się 28 lutego br. o godzinie 11:00. Program wydarzenia obejmuje następujące punkty:

  • Zjawisko ubóstwa energetycznego w Europie i Polsce - aktualna sytuacja, metodologia, analizy zjawiska, wyzwania i możliwe rozwiązania;
  • Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego (EPAH) - co europejska inicjatywa oferuje gminom?
  • Program Wsparcia Technicznego - szczegóły dotyczące programu, drugiego naboru wniosków oraz przyszłej współpracy.

Zapraszamy do rejestracji i udziału w webinarium!
Dowiedz się, o jaką pomoc możesz się ubiegać w ramach Programu Wsparcia Technicznego EPAH!

>> Rejestracja <<< /a>

Więcej o Centrum Doradczym ds. Ubóstwa Energetycznego i Programie Wsparcia Technicznego.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”


XVIII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 20 grudnia 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XVIII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Tadeusz Gebler, Z-ca Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Burmistrz Dobrej. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza i Sieradza wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu z XVII posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 14 listopada 2022 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 14 listopada do dnia XVIII Zgromadzenia.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w sprawach:

  1. wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2023 – 2026,
  2. uchwalenia planu finansowego Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na 2023 rok.

Ponadto Przewodniczący Zarządu Związku Pan Jan Adam Kłysz przedstawił zgromadzonym postęp prac związanych z trwającą modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Na zakończenie obrad Przewodniczący Zgromadzenia złożył wszystkim Przedstawicielom Miast i Gmin członkowskich Związku życzenia Świąteczno – Noworoczne.

Spotkanie dot. funkcjonowania PSZOK-ów

W dniu 19 grudnia 2022 r. w sali konferencyjnej ZUOK „Orli Staw", miało miejsce spotkanie pracowników Związku z przedstawicielami Gmin i Miast członków Związku. Celem tego spotkania była wymiana informacji dot. funkcjonowania PSZOK-ów oraz omówienie współpracy w tym zakresie, pomiędzy poszczególnymi Gminami oraz Związkiem. W szczególności poruszone zostały techniczne i prawne aspekty związane ze zbieraniem poszczególnych frakcji odpadów, omówiono rozwiązania związane z logistyką magazynowania oraz zasadami przekazywania odpadów do naszych instalacji. Staraliśmy się naświetlić i przybliżyć problem zanieczyszczeń odpadów, które mogą wpływać niekorzystnie na dalsze przetwarzanie i zagospodarowanie odpadów trafiających do naszego Zakładu.

Spotkanie prowadzili wspólnie Pan Karol Kaliński oraz Pan Grzegorz Wolff, wieloletni pracownicy Związku. Dziękujemy za obecność pracowników i przedstawicieli naszych Miast i Gmin. Mamy nadzieję, że przedstawione i omówione przez nas tematy, a także rzeczowa dyskusja, okażą się przydatne i pomogą w dalszym organizowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, którego bardzo istotnym elementem są właśnie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Wejdź w rolę detektywa...

Znów ciekawe znalezisko! Na terenie sortowni, w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, odnaleziono starą fotografię. Przedstawia ona zapewne, tak należy się domyślać, pracowników Poczty Polskiej. Stawiamy taką hipotezę na podstawie napisu, jaki zamieszczono na fotografii o treści „Pięciolecie wznowienia działalności obwod. urzędu pocztowego Kalisz 1 29. I. 1945 – 29. I. 1950”.

Tak postawioną tezę pewnie szybko da się potwierdzić przy pomocy wszystkich Państwa! Fotografia jest dobrej jakości i przedstawia liczną grupę 112. osób! Być może rozpoznacie Państwo na niej swoich krewnych, sąsiadów, przyjaciół!

W związku z powyższym zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym znaleziskiem! Poszukujemy osób, które rozpoznają swoich bliskich czy też znajomych, uwiecznionych na znalezionej fotografii. Być może również ktoś z Państwa posiada inne zdjęcia z tego wydarzenia lub z czasów funkcjonowania obwodowego urzędu pocztowego Kalisz 1.

Bardzo prosimy o kontakt z nami, o nowe informacje dotyczące tegoż wydarzenia, o przesłanie skanów posiadanych zdjęć. Wszystkie materiały udostępnione nam przez Państwa zostaną opublikowane w jednej kolekcji oraz przekazane do Muzeum.

Być może w ten sposób uda się przywrócić wspomnienia, a także dostarczyć nowych danych na temat przeszłości. Przeszukiwanie starych fotografii to nie tylko podróż sentymentalna, ale ciekawa historyczna praca.

DANE KONTAKTOWE : Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” Orli Staw 2, 62-834 Ceków Tel. +48 62 7635650 Fax +48 62 7635651 biuro@orlistaw.pl www.orlistaw.pl

Do pobrania plik zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Inauguracja XIX Kaliskiej Przygody z Odpadami

Inauguracja tegorocznej edycji projektu edukacyjnego Kaliska Przygoda z Odpadami odbyła się 24 listopada 2022 r. w auli Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Jarosław Wujkowski oraz Piotr Szyszkiewicz ze Związku Komunalnego Gmin “Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

W ramach projektu przeprowadzone zostało szkolenie dla nauczycieli. Uczestnicy wysłuchali prelekcji przygotowanej przez Katarzynę Terek i Monikę Iwańską z firmy EKORUM. Nauczyciele mogli zapoznać się z tematyką prawidłowej segregacji odpadów, oraz poznać interesujące sposoby na przeprowadzenie lekcji związanych z tym tematem, aby edukować najmłodszych. W ramach konferencji odbyły się również warsztaty kreatywne, gdzie wykonywano woreczki materiałowe na warzywa i owoce.

Spotkanie było także okazją do wręczenia certyfikatów nauczycielom, którzy w poprzedniej edycji realizowali działania proekologiczne w szkołach.

Wyniki konkursu filmowego „Śmieci segreguję, środowisko naturalne ratuję”

Oficjalne wyniki konkursu filmowego dla placówek przedszkolnych i szkolnych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, pt. „Śmieci segreguję, środowisko naturalne ratuję”

Kategoria: szkoły podstawowe

  • I Miejsce - Zespół Szkół w Stawie
  • II Miejsce - Szkoła Podstawowa w Miłaczewie
  • III Miejsce - Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Mieleckiego w Koźminku

Wyróżnienia:

  • Szkoła Podstawowa w Ciepielewie
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku
  • Zespół Szkół w Iwanowicach
  • Szkoła Podstawowa im. ks. W. Blizińskiego w Liskowie
  • Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie
  • Szkoła Podstawowa nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego w Kaliszu
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Kaliszu

Kategoria: przedszkola

  • I Miejsce - Przedszkole Justynka w Stawiszynie
  • II Miejsce - Przedszkole w Cekowie Kolonii
  • III Miejsce -Przedszkole Bajkowe w Turku

XVII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W dniu 14 listopada 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbyło się XVII posiedzenie Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Zgromadzeniu przewodniczył Pan Tadeusz Gebler, Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Burmistrz Gminy Dobra. W posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyli Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin członkowskich Związku oraz pozostali przedstawiciele Kalisza, Sieradza i Turku wyznaczeni przez ich Rady. Na Zgromadzeniu obecni byli również Dyrekcja, Główna Księgowa i pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Przedmiotem obrad było m.in. podjęcie uchwał Zgromadzenia Związku, a także przyjęcie protokołu z XVI posiedzenia Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w dniu 8 czerwca 2022 roku oraz sprawozdania z wykonania uchwał podjętych na tymże Zgromadzeniu. Przedstawiciele Miast i Gmin wysłuchali również sprawozdania Przewodniczącego Zarządu Pana Jana Adama Kłysza z działalności Zarządu Związku w okresie od 8 czerwca do dnia XVII Zgromadzenia.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” podjęło uchwały w następujących sprawach:

  1. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na lata 2022–2025,
  2. zmian w planie finansowym Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” na 2022 rok,
  3. wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Błaszki do Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”,
  4. ustalenia wysokości cen i opłat za usługi zagospodarowania odpadów, korzystania z obiektów, instalacji i urządzeń Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” od 1 stycznia 2023 roku.

W trakcie Zgromadzenia przyjęto informacje o przebiegu wykonania planu finansowego oraz informacje o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej Związku za pierwsze półrocze 2022 roku. Ponadto Przewodniczący Zarządu Związku Pan Jan Adam Kłysz przedstawił zgromadzonym postęp prac związanych z trwającą modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Wizyta Radnych Miasta Kalisza

W dniu 10 listopada 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Miasta Kalisza. Radni wysłuchali prezentacji Pana Jana Adama Kłysza – Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. W spotkaniu uczestniczyli również Pan Piotr Szewczyk Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu oraz Pani Jadwiga Strycharczyk Główna Księgowa. W dalszej części spotkania Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy i prowadzonych prac modernizacyjnych. Na koniec wizyty goście zobaczyli niektóre ze starych i ciekawych rzeczy, które zostały odnalezione przez naszych pracowników w odpadach przywożonych do Zakładu, a tym samym uratowane przed zniszczeniem. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście pozytywnie ocenili dotychczas realizowane działania.

Wizyta Radnych Gminy Blizanów

W dniu 9 listopada 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Gminy Blizanów. Radni wysłuchali prezentacji Pana Jana Adama Kłysza – Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. Następnie Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy i prowadzonych prac modernizacyjnych. Na koniec wizyty Goście mogli zobaczyć niektóre ze starych i ciekawych rzeczy, które zostały odnalezione przez naszych pracowników pośród odpadów przywożonych do Zakładu, a tym samym uratowane przed zniszczeniem. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście pozytywnie ocenili dotychczas realizowane działania.

Wizyta Radnych Gminy Brzeziny

W dniu 4 listopada 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Gminy Brzeziny. Radni wysłuchali prezentacji Pana Jana Adama Kłysza – Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. Następnie Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy i prowadzonych prac modernizacyjnych. Na koniec wizyty Goście mogli zobaczyć niektóre ze starych i ciekawych rzeczy, które zostały odnalezione przez naszych pracowników pośród odpadów przywożonych do Zakładu, a tym samym uratowane przed zniszczeniem. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście pozytywnie ocenili dotychczas realizowane działania.

Wizyta przedstawicieli Kaliskich Spółdzielni Mieszkaniowych

W dniu 3 listopada 2022 roku na zaproszenie Przewodniczącego Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” Pana Jana Adama Kłysza w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli przedstawiciele Kaliskich Spółdzielni Mieszkaniowych (MZBM, SM Budowlani, SM Dobrzec, Kaliska SM Lokatorsko-Własnościowa). Zorganizowane spotkanie dało doskonałą możliwość do dyskusji na temat konieczności prowadzenia edukacji dzieci, młodzieży oraz mieszkańców w zakresie prawidłowej segregacji odpadów.

W trakcie spotkania przedstawiono problemy, a także oczekiwania w tym temacie. Przewodniczący Zarządu Związku zauważył, że jest wiele istotnych działań, które mają wpływ na jakość odpadów przywożonych do Orlego Stawu, jak np. wyeliminowanie worków foliowych ze selektywnej zbiórki szkła, czy też selektywnej zbiórki bioodpadów. Należy nadmienić, że Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” od ponad roku oferuje dla mieszkańców gmin członkowskich bezpłatną aplikację EcoHarmonogram, która stanowi bardzo dobre narzędzie, również edukacyjne. I w tym właśnie przypadku potrzebne jest wsparcie Zarządów Spółdzielni, by jak najwięcej osób zachęcić do korzystania z niej. Przewodniczący Zarządu ZKG omówił również powstanie i działalność Związku oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie.

W kolejnej części spotkania goście zwiedzili teren Zakładu, jak również szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy oraz działań modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami. Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład.

Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Wizyta Radnych Gminy Mycielin w Orlim Stawie

W dniu 31 października 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Gminy Mycielin. Wizyta Radnych rozpoczęła się od prezentacji Pana Jana Adama Kłysza – Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. W kolejnej części spotkania Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy oraz prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności prowadzone aktualnie prace modernizacyjne. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Zagrożeń wokół nas nie brakuje!

Zagrożeń wokół nas nie brakuje! Aby im przeciwdziałać trzeba rozmawiać ze sobą, trzeba się wzajemnie informować, trzeba przewidywać! Właśnie w tym celu przed laty powołano dwa Zespoły robocze, tj. Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Wspólną dla Miasta Kalisza i Powiatu Kaliskiego oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Tym razem jednym z tematów, który miał okazję przedstawić Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" Jan Adam Kłysz w czasie wtorkowych obrad w Starostwie Powiatowym w Kaliszu była gospodarka odpadami. Niby to tylko śmieci, a jednak, jak się okazuje, mogą sprawić wiele problemów!

Wizyta przedstawicieli Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego

W dniu 28 października 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościła grupa samorządowców działających w Pracowni Samorządowej prowadzonej przez Fundację Batorego. Pracownia Samorządowa Fundacji Batorego jest ogólnopolskim przedsięwzięciem realizowanym od 2019 roku. Jej uczestnikami są samorządowcy pełniący funkcje radnych, wójtów, burmistrzów lub prezydentów, których łączy gotowość do współpracy z mieszkańcami i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla lokalnych problemów.

Spotkanie, które zorganizowała Pani Barbara Oliwiecka Radna Rady Miasta Kalisza, było jednym z elementów wizyty studyjnej samorządowców w Kaliszu i Ostrowie Wlkp. Przybyłych gości powitał Pan Jan Adam Kłysz – Przewodniczący Zarządu Związku, który omówił powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. W spotkaniu brał udział również Pan Piotr Szewczyk Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu. Następnie samorządowcy zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy i prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście pozytywnie ocenili dotychczas realizowane działania.

Wizyta była doskonałym pretekstem do rozmowy o ekologii i zagospodarowaniu odpadów. Serdecznie dziękujemy za okazanie zainteresowania pracą Zakładu i złożoną wizytę.

Orli Staw dla Jagódki

Pani Bogumiła wygrała licytację, mającą na celu wspomóc chorą na SMA Jagódkę. Przedmiotem licytacji było zwiedzanie ZUOK Orli Staw. Pani Bogumiła przyjechała do Zakładu wraz z Aleksandrem, Nadią i Albertem. Wszyscy mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca Orlego Stawu oraz dowiedzieć się co robimy z przywożonymi do nas odpadami. Na koniec wizyty goście otrzymali materiały edukacyjne i oczywiście pamiątkowe zdjęcie z Łosiem Czystosiem. Serdecznie pozdrawiamy.

Wizyta Radnych Gminy Lisków w Orlim Stawie

W dniu 19 października 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Gminy Lisków. Wizyta Radnych rozpoczęła się od prezentacji Pana Jana Adama Kłysza – Przewodniczącego Zarządu Związku, omawiającej powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. W kolejnej części spotkania Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy oraz prowadzonych prac modernizacyjnych. W trakcie zwiedzania padło wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami oraz dalszych planów rozwoju Zakładu „Orli Staw”. Goście byli pod dużym wrażeniem i bardzo pozytywnie ocenili Zakład, a w szczególności prowadzone aktualnie prace modernizacyjne. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Wizyta Radnych Gminy Malanów w Orlim Stawie

W dniu 18 października 2022 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” gościli Radni Gminy Malanów. Radnych powitał Pan Jan Adam Kłysz – Przewodniczący Zarządu Związku, prezentując na wstępie wizyty powstanie i działalność Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” oraz budowę i modernizację Zakładu w Orlim Stawie. Następnie Radni zwiedzili teren Zakładu oraz szczegółowo zapoznali się z informacjami dotyczącymi jego pracy i prowadzonych prac modernizacyjnych. Goście pozytywnie ocenili prowadzone działania. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Festiwal Recyklingu w Sieradzu

W sobotę, 15 października 2022 r. na placu przed Teatrem Miejskim w Sieradzu odbył się Festiwal Recyklingu będący finałem akcji Sieradz Bierze Oddech. Wydarzenie zorganizował Urząd Miasta w Sieradzu, przy współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Akcja zbierania odpadów prowadzona była nie tylko w trakcie finału, ale także w ciągu całego tygodnia poprzedzającego go. Odpady przynoszone były do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu przy ulicy Dzigorzewskiej 4.

Mieszkańcy Sieradza podczas akcji dostarczali do PSZOk-a puszki aluminiowe, baterie, odpady problemowe i niebezpieczne oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Za dostarczone odpady otrzymywali ekodukaty, które mogli wymienić na sadzonki drzew, krzewów lub róż oraz upominki ekologiczne. Festiwal jest formą podziękowania dla Sieradzan za całoroczną zbiórkę odpadów oraz ich segregację.

Podczas finału Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” przygotował stoisko, na którym rozprowadzane były materiały edukacyjne, a w prowadzonych konkursach można było otrzymać gadżety edukacyjne. Stoisko było poświęcone tematyce prawidłowego gospodarowania odpadami, w szczególności prawidłowej segregacji odpadów. Sieradzanie mogli tu sprawdzić swoje umiejętności segregowania odpadów. Wśród mieszkańców Sieradza promowaliśmy także aplikację EcoHarmonogram, z której mogą korzystać, a która ma za zadanie ułatwić im segregację odpadów.

Łączna masa odebranych odpadów podczas Festiwalu Recyklingu:

  • Baterie 2,350 Mg
  • Puszki 0,150 Mg
  • ZSEiE 8,626 Mg
  • Problemowe 0,667 Mg

Ćwiczenia ratowniczo–gaśnicze w Orlim Stawie

W dniu 12 października 2022 roku w Zakładzie U